Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високата активност е инструментът срещу изборни нарушения

Теодор Славев
Снимка: Личен архив

Политологът Теодор Славев, старши анализатор в Българския институт за правни инициативи коментира темите, разтърсили държавата през последните дни – както подадената и после оттеглена оставка на главния секретар на МВР, така и събитията, довели до служебното правителство на Димитър Главчев.

Според него проблемите идват от фекта, че МВР е една мегаструктура, която остана в годините на преход нереформирана, въпреки заявките на няколко власти.

По думите му по-скоро тези събития ще съпътстват началото на една мръсна кампания за предсрочни парламентарни избори, които ще произведем в началото на юни, заедно с изборите за ЕП.

"В медиите излиза контролирано някаква информация,в която се сочи за извършени престъпления. Службите са активирани да разследват. Мен от една страна това ме притеснява - как контролирано излиза тази  информацията. Тя е на час по лъчжичка, а всъщност е много важно един човек да може да направи преценка, да разполага с цялата информация. А това в България могат да свършат органите, които по закон и конституция за призвани да го свършат. Това е прокуратурата. Тоест от там трябва да очакваме. Най-важното е да бъде доказано и да издържи в съд, каквото и да се твърди, за когото и да е някакво престъпление", посочи анализаторът и добави, че остава с едно здравословно съмнение, основано на опита  - какво до сега прокуратурата успява да постигне откъм корупция по високите етажи на властта.

"За мен проблемът не е в името Калин Стоянов или в персонажа, защото ако заменим Калин Стоянов с някакъв друг човек от системата, която не е реформирана, същите такива съмнения за мрежи и зависимости продължават да действат и излизат в публичното пространство", каза още Славев.

По думите му факт е че около него има напражение, но ако го заменим с друг човек, за който има същите съмнения - това ще направи ли изборите по-свободни?

Решението за смяната на министъра е политическо, смята експертът и добави, че проблемът е, че в МВР трябва да се направят реформи.

Политологът смята, че случващото се в държавата от една страна ще отблъсне хората да гласуват, от друга страна обаче, това действа мобилизиращо за част от твърдите ядра на партиите.

"Има двупосочен ефект тази сага", каза Славев.

"Искреното ми желание и надежда е, колкото се може да бъде по-висока избирателната активност.Крайното решение как ще се нарисува картината и какъв ще е изходът в ръцете на всеки един от нас. Изборите имат своето значение. Гласът на всеки един има значение".

Той е  категоричен, че високата активност е единственият инструмент да парираме всякакви нарушения на изборните права на гражданите - купуването на гласове, контролиран вот и други негативни феномени.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41