Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Високата активност е инструментът срещу изборни нарушения

Теодор Славев
Снимка: Личен архив

Политологът Теодор Славев, старши анализатор в Българския институт за правни инициативи коментира темите, разтърсили държавата през последните дни – както подадената и после оттеглена оставка на главния секретар на МВР, така и събитията, довели до служебното правителство на Димитър Главчев.

Според него проблемите идват от фекта, че МВР е една мегаструктура, която остана в годините на преход нереформирана, въпреки заявките на няколко власти.

По думите му по-скоро тези събития ще съпътстват началото на една мръсна кампания за предсрочни парламентарни избори, които ще произведем в началото на юни, заедно с изборите за ЕП.

"В медиите излиза контролирано някаква информация,в която се сочи за извършени престъпления. Службите са активирани да разследват. Мен от една страна това ме притеснява - как контролирано излиза тази  информацията. Тя е на час по лъчжичка, а всъщност е много важно един човек да може да направи преценка, да разполага с цялата информация. А това в България могат да свършат органите, които по закон и конституция за призвани да го свършат. Това е прокуратурата. Тоест от там трябва да очакваме. Най-важното е да бъде доказано и да издържи в съд, каквото и да се твърди, за когото и да е някакво престъпление", посочи анализаторът и добави, че остава с едно здравословно съмнение, основано на опита  - какво до сега прокуратурата успява да постигне откъм корупция по високите етажи на властта.

"За мен проблемът не е в името Калин Стоянов или в персонажа, защото ако заменим Калин Стоянов с някакъв друг човек от системата, която не е реформирана, същите такива съмнения за мрежи и зависимости продължават да действат и излизат в публичното пространство", каза още Славев.

По думите му факт е че около него има напражение, но ако го заменим с друг човек, за който има същите съмнения - това ще направи ли изборите по-свободни?

Решението за смяната на министъра е политическо, смята експертът и добави, че проблемът е, че в МВР трябва да се направят реформи.

Политологът смята, че случващото се в държавата от една страна ще отблъсне хората да гласуват, от друга страна обаче, това действа мобилизиращо за част от твърдите ядра на партиите.

"Има двупосочен ефект тази сага", каза Славев.

"Искреното ми желание и надежда е, колкото се може да бъде по-висока избирателната активност.Крайното решение как ще се нарисува картината и какъв ще е изходът в ръцете на всеки един от нас. Изборите имат своето значение. Гласът на всеки един има значение".

Той е  категоричен, че високата активност е единственият инструмент да парираме всякакви нарушения на изборните права на гражданите - купуването на гласове, контролиран вот и други негативни феномени.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39