Веднъж завинаги трябва да се знае, че Великденските и Коледните надбавки за пенсионерите нямат нищо общо с пенсионната система и личния осигурителен принос на всеки човек.
Това заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на Радио Пловдив по повод обещанието за Великденски добавки за хората с най- ниски пенсии.
На извънредно заседание бюджетната комисия към парламента реши по 100 лева Великденски добавки да получат хората, чиито пенсии или сбор от пенсии са по-малки от 526 лв., колкото е линията на бедност за настоящата година. Останалите няма да получат добавка за празника.
Решението е взето на неправилна основа, категорична е Христина Христова. Според нея ключова по темата е обществената комуникация. Тя припомни, че първите Коледни добавки към пенсиите - по 25 лева, са дадени през 2003-та година.
Не е лошо, че държавата прави такива жестове. И не е прецедент само за България. Отдавна го правят в Гърция, в Белгия и в други държави от Европейския съюз, коментира Христова.
Това е едно социално плащане, една социална подкрепа, обясни бившият социален министър.
Добре е, че вече има и доходен критерии за тези помощи. Не може когато се дава публичен ресурс, да няма условия, смята Христова.
По думите й, винаги ще има т. нар. синдром на границата.
Що се отнася до информацията от новия служебен социален министър, че Великденските добавки за хората с най - ниски пенсии ще са от икономии в НОИ, Христова попита:
Каква икономия на НОИ, когато има 10 милиарда дефицит за пенсии?
Според нея такова послание към обществото не е добро.
Трябва да се направи дебат дали държавата е решена и може да планира такива добавки в държавния бюджет. Добре е добавките да бъдат давани на хората с най - ниски пенсии, тъй като този доход им е най - необходим.
Що се отнася до твърденията, че държавната хазна е празна и в нея липсват 3 милиарда лева, Христова заяви, че става дума за различни аспекти на оценката на състоянието на парите на държавата.
Държавата трябва да упражнява строг контрол в изразходването на финансовите средства, за да няма постоянно бъркане във фискалния резерв, категорична е бившата министърка.
Интервюто на Неда Велкова с Христина Христова е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..