Веднъж завинаги трябва да се знае, че Великденските и Коледните надбавки за пенсионерите нямат нищо общо с пенсионната система и личния осигурителен принос на всеки човек.
Това заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на Радио Пловдив по повод обещанието за Великденски добавки за хората с най- ниски пенсии.
На извънредно заседание бюджетната комисия към парламента реши по 100 лева Великденски добавки да получат хората, чиито пенсии или сбор от пенсии са по-малки от 526 лв., колкото е линията на бедност за настоящата година. Останалите няма да получат добавка за празника.
Решението е взето на неправилна основа, категорична е Христина Христова. Според нея ключова по темата е обществената комуникация. Тя припомни, че първите Коледни добавки към пенсиите - по 25 лева, са дадени през 2003-та година.
Не е лошо, че държавата прави такива жестове. И не е прецедент само за България. Отдавна го правят в Гърция, в Белгия и в други държави от Европейския съюз, коментира Христова.
Това е едно социално плащане, една социална подкрепа, обясни бившият социален министър.
Добре е, че вече има и доходен критерии за тези помощи. Не може когато се дава публичен ресурс, да няма условия, смята Христова.
По думите й, винаги ще има т. нар. синдром на границата.
Що се отнася до информацията от новия служебен социален министър, че Великденските добавки за хората с най - ниски пенсии ще са от икономии в НОИ, Христова попита:
Каква икономия на НОИ, когато има 10 милиарда дефицит за пенсии?
Според нея такова послание към обществото не е добро.
Трябва да се направи дебат дали държавата е решена и може да планира такива добавки в държавния бюджет. Добре е добавките да бъдат давани на хората с най - ниски пенсии, тъй като този доход им е най - необходим.
Що се отнася до твърденията, че държавната хазна е празна и в нея липсват 3 милиарда лева, Христова заяви, че става дума за различни аспекти на оценката на състоянието на парите на държавата.
Държавата трябва да упражнява строг контрол в изразходването на финансовите средства, за да няма постоянно бъркане във фискалния резерв, категорична е бившата министърка.
Интервюто на Неда Велкова с Христина Христова е в звуковия файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..