Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Спространов- как рокендрола покори Пловдив

Снимка: БГНЕС
 12 април 1954 е рожден ден на рокендрола, защото на тази дата американският певец Бил Хейли записва тоталния хит  Rock Around the Clock. По този случай се свързах по телефона с радиолегендата Тома Спространов.
-Здравей, Томи! Честит рожден ден на рокендрола! Това е една прекрасна дата, която е дала началото на едно невероятно успешно течение във съвременната музика! Ти имаш ли спомен кога за пръв път чу Rock Around the Clock?
-Когато бях малък и се разхождах из нашия квартал в една съседна къща на ул."Тракия" слушаха много силно музика. По тоя пример и аз по моето радио, което беше един стар "Адмирал" отпреди 9-ти септември, слушах радио-станции подобни на радио Истанбул , радио Анкара и прочутата "Гласът на Америка", която беше на арабски език, т.е. от Бейрут. Ние слушахме "Бейрута" и като се срещахме в училище, си говорехме какво сме чули по "Бейрута". 
Между другото бях научил, че ако стана рано- рано преди училище в 5.30- 6 слушах предаването, което се повтаряше и вечерта.Фактически казвах на моите съученици кои парчета ще чуят. Тогава вървяха парчета от така наречената музика do-wop  с общо взето тъмнокожи вокали се имитираше негърската музика. Моят първи любимец беше Бил Хейли и неговите "Комети", защото той пръв тръгна с Rock Around the Clock,  Mambo Rock, Razzle Dazzle- едни страхотни парчета, които идваха от музиката , наречена ритъм енд блус, или още буги-вуги. Така, че буги-вугито се превърна в рокендрол. Rock значи люлея се , а roll- премятам се... падаше едно голямо танцуване. Мойте първи спомени имам точно с тия парчета, с разни групи като Фор ейджис- четирте аса и моят страшно любим изпълнител Литъл Ричард- един тъмнокож певец , който измисляше сам своите песни. Фактически той измисли химна на рокендрола, който се наричаше Tutty Frutty. Беше едно безмислено нареждане на срички: wop bop a loo bop a lop bom bom... и тези безмислени срички се нареждаха в една бясна музика, при която всички танцувахме...Между другото обичах да слушам така радиото, че да чуват и съседите! Рокендрол не може да се слуша тихо!...
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11