Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ударите на Иран върху Израел не са нещо неочаквано за региона

Въпросите за ударите на Иран върху Израел са свързани с многопластови аспекти - исторически, геополитически, психологически, ако щете. Това обясни в предаването "Точно днес" преподавателят в СУ "Св. Климент Охридски" и геополитически анализатор проф. Марин Русев

"Нищо ново, нищо неочаквано за региона", допълни той. 

"Това е едно от вечните олицетворения на притчата за синовете на Адам, където единия убива другия. Тя най-вероятно се е разиграла в Близкия изток. Той е сцена на още една притча - за синовете на Авраам или в ислямския свят - Ибрахим, които враждуват. Новото обаче е, че Иран вече е в състояние да обстрелва. Тук става дума за резултат от десетилетни усилия и подготовка на Иран и това е послание да се съобразяват с него".

Това е вторият опит през последните месеци да се отклони вниманието на света от Русия и инвацията й в Украйна, посочи анализаторът. 

Според проф. Русев "Иран търси признание. От друга страна американският президент Джо Байдън е блокиран от Конгреса си и търси изход. Доналд Тръмп търси реванш. Русия иска да излезе от кадър, Израел търси повод и Нетаняху също търси политическо безсмъртие. Китай чака всички да се изтощят. ООН стана все по-слаб арбитър".

Геополитическият анализатор насочи вниманието и към Израел. 

"Ако погледнем картата по времето, когато е създадена страната през 1948 г. с 14 000 кв. км, после картата от 1956 г. от Суецката криза, след това Шестдневната война 1967 - 1973 г., няма как да не забележим, че след всеки конфликт Израел консолидира територията си и вече е 22 000 кв. км. 

Крайният потенциал на цялата територия от решението на ООН и заедно с арабските територии е 28 000 кв. км. и от тази гледна точка почти 10 милиона души, живеещи на 22 000 кв. км, прави около 450 жители на кв. км. Дори и в Европа, където има по-благоприятни условия, няма такава гъстота. Можем да търсим и в тази посока отговор на въпроса кой има интерес". 

Мисля, че не е лош поводът за Израел да реши един отдавна "тежащ" въпрос какво ще стане, когато Иран се сдобие с ядрено оръжие, допълни проф. Русев.  

Той посочи, че в миналото Османската империя е смятала, че никога не е имала по-голям враг за устоите на исляма от шиитите - нито евреите са били толкова опасни, нито християните. 

"Затова си мисля, че Израел се надява на арабска изолация спрямо Иран", добави геополитеческият анализатор.

Цялото интервю на Веселина Пеев с проф. Марин Русев е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49