Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако не се промени, политическата ситуация ще се изроди

"Кризата е чисто политическа. Тя не засяга държавата като функциониране, като институции. Напротив, видяхме, че  при всичките рискове от промените в Конституцията, чисто институционално се справихме и имаме служебна власт". Това заяви политологът Цветанка Андреева.

Тя обаче уточни, че проблемите идват от политическата криза, която дестабилизира властта и ни кара да губим скорост за основните приоритети, които досега в Сглобката са стояли като обща цел за коалиционните партньори - еврозона, Шенген, реформи. 

Вкопчването на политиците в идеята, че едва ли не МВР ще прави изборите, звучи абсурдно. МВР и Прокуратурата имат своята роля по време на изборите, но то е в сферата на нарушенията.

 "Гаранцията за демокрацията не се дава от МВР. Изборният процес е гарантиран през контрола на партиите, през контрола на гражданите. Нека бъдем спокойни като избиратели и да отидем на избори, които да дадат легитимност на политиците да  сформират властта в държавата".

По думите на Андреева, предизвикателствата пред Служебния кабинет са свързани с това, че той е започнал да функционира в едни поредни, но много високорискови скандали - битката на черния пазар, компроматна война и взаимни обвинения в корупция и лоши управленски практики и в тази среда той ще трябва да отсее съществуващите реални корупционни модели, за да ги премахне и от друга страна, да не стане съучастник в  кампанията на черен пиар. 

За избора на  МС министър Гвоздейков да  организира изборите, тя заяви, че се е търсела компромисна фигура, която да успокои електорално хората от либералната Коалиция, но те го приемат като  човек, който е предател за тях. "Страхувам се, че няма да могат да намерят консенсусна фигура, защото всеки става потенциално атакуем, който и да отговаря за изборите. Все пак, по-добре е да бъде фигура, отдалечена от точките на конфликт, както е в МВР. В този смисъл решението е донякъде желание да се избяга от точката на конфликт.  Оспорването на честните избори обаче е част от предизбораната кампания".

Андреева бе категорична, че е възможно на политическия терен да се появи нов политически играч, ако не на предстоящите, то - на следващите избори. "Ако ситуацията сега не се промени, тя ще се изроди. В този смисъл новият играч може и да има образа на поредния популист, който да грабне електоралното недоволство и да стане първи на  изборите, без да има потенциала да се справи с кризите в държавата. Това видяхме преди няколко години с ИТН, ПП, подозирам, че нещо подобно ще се случи след време".  

Криза има и в дясното, има и в левицата, но наказателният вот често води популистки нагласи. Като задача пред анализаторите Андреева открои необходимостта от изследване на негласуващите и това, как нашите политици изграждат коалиционната си култура, "защото оттук насетне кабинетите, които ще се сформират,  ще бъдат коалиционни. Това, което дава потенциал за стабилна коалиция е, че по прогнози, в Парламента отново ще преобладават проевропейските партии и има база, на която да се стъпи, за да се продължи с приоритетите през обществото и държавата".

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39