Служебният премиер Димитър Главчев трябва да отговори защо предлага така изненадващо смяна на външния министър. Така политологът доц. Милен Любенов коментира изненадващото предложение Даниел Митов от ГЕРБ да смени на поста министър Стефан Димитров.
Той припомни, че предложението дойде след международна конференция, след която заваляха спекулации, а още преди това имаше друга номинация за поста на дипломат № 1.
"Очевидно по отношение на този пост Главчев няма подкрепа да предложи адекватно решение. Сега ще се чака решението на президента Румен Радев дали и кога ще издаде указ за назначаването на Даниел Митов. Президентът обаче не е длъжен да издаде указа и това би бил силен политически жест", коментира политологът и припомни, че още при съставянето на служебното правителство Радев се дистанцира от процеса.
"Служебният премиер трябва да отговори на много въпроси относно поста на външен министър, защото иначе олеква както той, така и цялото правителство. Още повече, че рокадата идва часове след изказването на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който поиска оставката на Стефан Димитров", допълни Милен Любенов.
Политологът припомни, че съмненията за политическото влияние на Борисов над служебния кабинет растат, още повече, че предлага зам.-председател на ГЕРБ за поста. "Поне досега и 2-те кандидатури бяха на дипломати, а сега се предлага ярка политическа фигура, а това е много сериозна промяна", подчерта той.
Предизборната кампания започна още когато стана ясно, че няма да има ротация. Очакват ни още кални битки по време на кампанията, смята политологът.
Любенов допълни, че на този етап няма време за появата на нови политически играчи, но могат да се появят нови коалиции. С оглед ниската избирателна активност това ще доведе до още по-фрагментиран парламент. На последните избори партиите влизаха в НС със 100 000 гласа, при ниска активност ще могат да влязат с 90 000 гласа, каза още той.
Цялото интервю на Димитър Владимиров с политолога Милен Любенов е в прикачения файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...