Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брестовица може и да има скоро чиста вода

Кметът на общината Павел Михайлов и кметът на Брестовица Мария Манолова (вдясно)
Снимка: Радио Пловдив, Иванка Петкова

Кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов е уверен, че проблемът със замърсената вода в село Брестовица може да се реши до месеци, след като ВиК изгради довеждащия водопровод до селото.

Преди 2 дни от МРРБ съобщиха, че рехабилитацията на съоръжението може да стартира, след като Българският ВиК холдинг е отпуснал инвестиционен заем в размер на 2 225 000 лв без ДДС на ВиК – Пловдив, за изграждането на довеждащия водопровод. Вече има избран изпълнител, а срокът за изпълнение на строително-монтажните работи е 6 месеца (180 календарни дни), посочват от ведомството.

„Първо ВиК трябва да изпълни своята част от работата и да изгради 8-километровия довеждащ водопровод, както и ниската и средна мрежа в селото. За там са нужни 7 млн. лв. Тогава общината може да започне своята част – да изгради мрежата във високата част на Брестовица и да асфалтира всички улици с обща дължина от 27 км. Разчитам МРРБ да ни финансира с 3,6 млн. лв. за високата зона и още 10,7 млн. лв. за пътните настилки в селото, тъй като не можем да се справим със собствени средства“, посочи Павел Михайлов.

Общината има готов проект и избран изпълнител за своята част, но чака финансиране. За 4 години, от както бе открит манган в питейната вода на селото, нашата кореспонденция с институциите наброява 157 писма, подчерта кметът на „Родопи“.

Сондирани са 3 водоизточника с чиста питейна вода и достатъчен дебит, които обаче се намират в землището на с. Йоаким Груево в община Стамболийски. Третият сондаж може да захранва в бъдеще и с. Кадиево, тъй като неговите водоизточници са близо до старите на Брестовица, които са замърсени с манган.

Заради продължаващите вече 4 години проблеми с водата хората се организират и си носят чиста вода с туби от близки местности, от Хисаря, Брацигово, Велинград. Така живеем, разказа кметът на селото Мария Манолова.

Въпреки това, макар и с малко, населението на Брестовица расте, допълни тя.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светлин Тачев

Очакват ни горещи есен и зима заради влизането в еврозоната

Новият вот на недоверие, който ще внесе опозицията, на фона на събитията в МВР и възможните оставки в системата, коментира в програма "Точно днес" политологът д-р Светлин Тачев от социологическа агенция „Мяра“.  Според него вотът на недоверие, който се подготвя, едва ли ще мине, защото правителството има осигурено мнозинство с ДПС  - Ново начало...

публикувано на 11.09.25 в 11:06

Реновираното ОУ "Райна Княгиня" ще посрещне учениците си

Мащабните ремонтни дейности в Основно училище „Райна Княгиня“  - Пловдив ще приключат до 15 септември и училището ще отвори врати за своите ученици в напълно обновена среда. Директорът д-р Мария Гайдарова съобщи, че при тях все още текат довършителните работи и ще бъдат готови да посрещнат децата в понеделник. Сградата е на 4 етажа и е изцяло..

публикувано на 11.09.25 в 09:44

Конфликтите не се отразяват на управлението на Пловдив

Какво да очакваме от новия политически сезон в Пловдив, който започна със скандал около оставката на замесник-кмета Владимир Темелков, оттеглена след намесата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и оставяща много въпроси без отговор. На този фон групите в Общинския съвет също търпят трансформации, а от „Независими за Пловдив“ поискаха извънредна..

публикувано на 10.09.25 в 10:59
Татяна Буруджиева

Няма да има промени в кабинета под натиска на опозицията

"За съжаление новият политически сезон е повторение на предишния".Това заяви в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател в коментар за случващото се в Народното събрание и предстоящият пети вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков, поискан от ПП-ДБ.. Според нея светът се променя много бързо,..

публикувано на 10.09.25 в 10:31

Имаме известни притеснения за изпитите в края на 7 клас

Пет дни преди началото на новата учебна година – ще спазят ли пловдивските директори указанието на МОН да се започва учебния процес в по-късен час? За организацията на работа говорим с  Гергана Аврамова , председател на пловдивската организация на Сдружението на директорите в системата на средното образование и директор на училище „Христо Г. Данов“..

публикувано на 10.09.25 в 09:52