Това е страх от несвършената работа от страна на самите управленци, който те се опитват да пренесат върху нас, обикновените хора, а след това да се направят на „добрите“, като казват, че ще ни спасят – коментира пред Радио Пловдив Богомил Николов от асоциация „Активни потребители“.
Когато има нужда от подпомагане на хора, определени в групата „енергийна бедност“, трябва да се обезпечи механизъм за компенсирането им, за да им се осигури спокойствие. Оттам-нататък започваме да разсъждаваме по-трезво за това, какви са предимствата на либерализацията, защо тя е необходима и не е някаква прищявка някому.
В момента ситуацията е предизборна, в която всякакъв разговор по темата отива „в кошчето“ заради необмисления популизъм на политиците, което вече обезсмисля всичко. Тяхната несвършена работа няма да бъде заплатена, но за сметка на това – няма нищо да се промени.
С този ход рискуваме да не получим няколко милиарда по Плана за развитие.
В момента лошото на сегашния модел е, че ние сме крепостници – никой няма възможност за избор. В противния случай от всеки биха зависили много неща.
Слуховете за растежа на цените е едно плашило, което ни пречи да станем хора с избор.
Политиците напразно плашат хората с възможно поскъпване на сметките им – достигащо до 20% и повече.
В страните, които първи тръгнаха по път на либерализацията има толкова различни цени, че те могат да се променят дори почасово.
Свободният пазар дава шанс тарифите да се размножават, да са динамични. Стига се дотам, че един софтуер може вместо вас да превключва консумацията на по-едрите консуматори в определен момент, когато цените са по-ниски.
Проблемът е, че ние просто не желаем да се променим. Същото искат и определена група монополни субекти в тази сфера.
Промяната не е трудна, но няма воля и желание, като целта е да се запази непазанрния характер на търговията с електроенергия. Защото той може да се управлява политически, а пазарният – не може.
Пазарът постепенно ще започне да дава положително въздействие, защото България има поне 4 пъти повече мощности, отколкото е потреблението.
Това е структурната гаранция ,че няма да има голям ценови шок, с какъвто политиците плашат хората, категоричен е кеспертът Богомил Николов.
Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..
"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..
Сред занаятчийските хлебопекарни вече започна обсъждане на увеличение на цената на хляба с около 10%. Но това, което виждаме в магазините е, че увеличението на масовия хляб е между 20 и 40%, а на по-специалните артикули и повече. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Георги Лефтеров, майстор хлебар, който заедно със съпругата си стопанисват..
Как ще изглежда кино „Космос“ след ремонта, който се очаква да започне съвсем скоро - през февруари, след като се избере фирмата за изпълнението му? Архитект Димитър Балджиев, който е изработил проекта, обясни, че се предвижда основен ремонт на сградата. "Тя ще бъде преустроена в кино, но с възможности за театрални камерни представления и..
Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..