Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

| обновено на 19.04.24 в 18:51 | Интервю
Японската вишна, известна още като сакура
Снимка: Владислав Христов

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211 хайку творби. В конкурса участваха автори от 39 страни.

Наградените в българската хайку секция са д-р Мая Кисьова, която взе първото място :

пролетна река

старият тъжен спомен

днес ме разсмива

На второ място е Заря Божкова, от Пловдив. Третото място е за Явор Цанев, който пише проза и хайку. Отличия в конкурса получиха още Надежда Станилова, Марина Арнаудова и Надежда Костадинова. Отличието за млад автор, което се дава всяка година, отиде при Мартина Талазова, която е само на 10 години.

„Винаги си личи кой автор от коя държава е, защото носи белезите на националната си литература. В англоезичната хайку секция всяка година доминират няколко големи школи в хайку, едната школа е американската школа. Тази година първото място е за американеца Едуард Хелденсон. Второто място е за един китаец, който живее в Канада. Третото място е отново за американско хайку – едноредно. Хайку, вече, не е само на три реда. Модерните хайку творби се пишат на един ред, където ти сам можеш да разграничиш пластовете. Читателят сам трябва да избере къде да направи своите прекъсвания и да осъзнае текста по-добре“, казва Владислав Христов. На 15-и май, в София, той ще представи новата си книга „Пойни птици“. В Пловдив, книгата ще има своята премиера в рамките на фестивала „Пловдив чете“.

Наградените творби, в конкурса „Мая Любенова“, са публикувани в страницата на конкурса, в интернет пространството, както и в сайта „Културни новини“.

Тази седмица е специална за хайку поезията и общността. В сряда, на 17-и април, светът отбеляза Международния ден на хайку поезията. Поезията, която казва много с малко думи.  

Владислав Христов е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10