В сряда сутрин поемаме по посоките, които ни носи новият ден. Ето и акцентите в предаването:
С кръводарителска акция арменската общност в Пловдив отбелязва 109-та годишнина от геноцида над народа им. Затова как едно кърваво събитие може да бъде превърнато в безценен дар за живот говорим със Сузи Каприелян, ръководител на Арменската скаутска организация. В разговора няма да подминем и случилото се преди повече от век.
И още от темите на деня – повод да говорим за руско-украинския военен конфликт ни дава фотоизложбата „Украйна: война и съпротива", която се открива в Епископската базилика на Филипопол. Събеседник е Анджела Родел, носителка на международната награда „Букър“ и директор на Фулбрайт България.
Ще погледнем и към културните хоризонти, защото бизнес, културни институции и местна админстрация си дават среща в Пловдив. Къде са новите възможности за симбиоза помежду им и кои ще са темите във фокуса на вниманието питаме Никола Николов, организатор на TANKER.
Малко повече от месец ни дели от поредните парламентарни предсрочни избори, който ще се проведат заедно с тези за европарламента. Започнаха вече и разместванията сред политическите фигури – Елена Йончева и Ваня Григорова сменят политическата си подкрепа. Какво стои зад ходовете в политиката и за електоралните нагласи говорим със социолога Евелина Славкова от „Тренд“.
Отделяме време и за култура - за книгата "Рицарят на Доброто", посветена на големия български актьор Апостол Карамитев ни разказва Веселина Пеева. Тя разговаря с неговия син - актьорът и режисьор Момчил Карамитев.
В рубриката „Великите европейци“ тази седмица Пламен Асенов ни разказва за Джеймс Уат, шотландски инженер, механик и изобретател.
В рубриката "Добро утро, ден" гост тази седмица е проф. Велин Станев. С него ни среща Антония Попова.
Започваме след новините в 6 и сме до 9:30. Слушайте ни.
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..
В поредния февруарски епизод на "Уроци по щастие", разговаряме с психолог Петя Георгиева за предизвикателствата в отношенията. Споделяме подробности и за предстоящо събитие насочващо вниманието ни към проблемите на пътя. Идеята на "SAFER Behind the wheel" е да ограничи инцидентите, предизвикани от невнимателно, агресивно, неадекватно шофиране и..
Четвъртък утро на 6 февруари по темите: възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители", д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив, Страхил..
Ботокс е една от най-използваните в последните дни дума. А и първата тема в следобедната програма е свързана с нея. Какви са рисковете от изполването на ботулиновия токсин, къде може и къде не може да се поставя, ще има ли ефект от проверките, разпоредени от здравното министерството? Определя ли цената качеството за сметка на последствията? Въпросите в..