Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

Снимка: pixabay

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС.

Според магистър-фармацевт Стайкова в момента паниката е на празни обороти. Тя припомни, че никой не може да отиде в аптека и сам по свое желание да си закупи ваксината срещу коклюш, трябва да има рецепта. 

"Тези ваксини традиционно не се намират в аптеките, тъй като ваксината за коклюш e включена в едни поликомпонентни ваксини, които се поставят досега от личните лекари, осигуряват се от МЗ, безплатни са за тези, които подлежат на имунизация според националния имунизационен календар.  Ние не сме се сблъсквали с този проблем досега. В момента ситуацията е следната:  Появиха  се  такива ваксини. Трябва да кажа, че ваксината не е само за коклюш тя е трикомпонетна и включва още две заболявания. Появиха се такива ваксини, някакви количества при търговците на едро, това са складовете, от които аптеките се зареждат. Те са крайно недостатъчно и въпреки запитванията на аптеките не достигат до аптеките, те се отказват. Те са ограничени количества, но хората повече искат да бъдат информирани и питат дали имат и дали могат да си закупят.", обясни Стайкова и допълни, че в тези случаи колегите и пращат пациентите при епидемиолози или личните лекари за консултации.  


По думите й ваксината е вносна, тя е безопасна и тези пациенти, които са посъветвани да си направят такава ваксина не би трябвало да се притесняват

"В Пловдив има няколко аптеки, които са получили от търговец на едро. Аптеките ще направим всичко възомжно да осигурим ваксина, когато при нас дойде пациент с рецепта или пък ще го насочим към аптеки, за които знаем че са получили количество ваксини", подчерта Стайкова.

Тя обясни, че в аптеките няма ПСР тестове за изледване на коклюш и не във всички лаборатории може да се изследва за болестта, а също така не може да се изследва при лекар или с тест от аптека. 

Относно лекарствата има наличности на основната група антибиотици, които се използват при заболяването, припомни Стайкова и допълни, че всички се отпускат с електронна рецепта.

"Цялото съсловия - лекари, педиатри и фармацевти ще се справят със ситуацията коклюш", категорична е Стайкова.

От своя страна д-р Георги Цигаровски коментира, че до момента не е имал в практиката си заболял от коклюш. Той подчерта, че има по-голям интерес от страна на родителите на учениците. Категоричен е, че ще се навакса с имунизациите.


"Родители на деца на 6 годишна възраст на деца в 6 клас на 12 годишна възраст, започват да звънят и да  и питат дали е направена ваксината и съответно кога ще бъде направена. Поради ковид и покрай някой антиваксинални настроения част от ваксините бяха забавени от родителите" смята общопрактикуващият лекар.

По думите му общопрактикуващите лекари имат готовност да направят по-рано ваксината на новородените още на 45 ден от раждането, за да може да се изпревари евентуалното заболяване със създаване на имунитет. 

Той съобщи, че има запитвания от бременни жени за ваксината и се надява тя да бъде налична в аптеките.

Според него България е била винаги с доста високи нива на ваксинация, като по време на  ковид епидемията обхвата е спаднал, но много от болестите имат цикличност и това е в общоевропейски план, така че в този случаи не правим изключение.

Д-р Цигаровски допълни, че ваксината срещу коклюш не предпазва на 100 процента, но заболяването при ваксинираните протича много по-леко и без тежки усложнения.

Повече може да чуете от прикачените звукови файлове.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с д-р Ваня Танчева-Манчева

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува Д-р Ваня Танчева- Манчева. Жена с размах, с чувство за хумор и дар слово, чийто професионален път от цели 42 години е свързан с контрола на здравната система в Пловдив и областта.  Минава през всички нива на ХЕИ и РЗИ, като последните 11 години, до 2021 година, е директор на инспекцията. Казва,..

обновено на 04.05.24 в 13:04

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите. Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка..

обновено на 02.05.24 в 16:06

Необходима е промяна в детското здравепазване

Първоначалното правителствено разрешение частен инвеститор да построи детска болница бе спряно след негативната реакция на почти всички основни политически играчи. Най-активно се противопоставиха от Обществения съвет за създаване на национална детска болница. За трудното намиране на баланс между обществен и бизнес интерес в здравеопазването е..

публикувано на 02.05.24 в 15:51

Преподавател от ПУ подарява книга за маркетинга

" Стратегически аспекти на маркетинга " е новата книга на пловдивския преподавател по пиар, маркетинг и комуникационна политика д-р Любомир Стойчев . Монографията е вече рецензирана и издадена. Фокусът в нея е върху условията, при които действително стратегическият маркетинг съществува в България, като са изследвани големите предприятия от..

обновено на 02.05.24 в 12:23

Радикализираното говорене между партиите ще расте

В програма "Точно днес" разговаряме с политолога и експерт по изборни системи  Даниел Стефанов , който прогнозира кампанията, която се открива от 9 май за изборите 2 в 1, говорим още за надпреварата на партиите и за технологията на този вот, където бюлетините пак ще са опция за гласуване, наред с машините.  Даниел Стефанов каза по повод, че..

обновено на 02.05.24 в 12:23