Над 200 офталмолози се събират в Пловдив за участие във второто издание на Академия Офталмология. Форматът на конференцията е единствен у нас и специално създаден за млади офталмолози – млади специалисти и специализанти.
Да открият форума са поканени министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, председателят на Комисията по здравеопазването към 49-то Народно събрание проф. Костадин Ангелов и председателят на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
В рамките на четиридневния форум водещи офталмолози от страната и чужбина ще представят достиженията си диагностиката и лечението на най-масовите нарушения на зрението. Ще бъдат разгледани и последните достижения в лечението на редки очни заболявания, както в детска, така и в зряла възраст.
Събитието е на тема "Рефракция - от физична рефракция до рефрактивна хирургия" и се организира от Фондация „Академия Офталмология, Българско дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика и Българско дружество по ретинология с подкрепата на Български лекарски съюз.
"Идеята е да подпомогнем професионалното развитие на младите лекари. Тази година темата е рефракция - от физичното явление до лазерната корекция на зрението", обясни пред Радио Пловдив проф. Александър Оскар.
Той посочи, че около 25 % от населението на Земята има т.нар. пресбиопия или старческо далекогледство - това е над 1 милиард и половина, а половината нямат очила. При късогледството положението е сходно - счита се, че към 2050 г. повече от половината население ще има късогледство, най-вече заради начина на живот.
"Зрителните нарушения се "подмладяват", затова препоръчваме още на 6 месеца да е първият преглед на детето и после редовно да се правят профилактични прегледи. Късогледството например има много силна фамилна обремененост", каза още проф. Оскар.
Нивото на българската офталмология е на световно ниво, подчерта той.
Офталмологът препоръча и редица правила за хигиена на очите.
Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Александър Оскар е в прикачения файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..