Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че председателят на НС е избран от представител на една от  партиите в НС, от него се очаква да бъде малко по дистанциран и ако девният ред започва да се превръща в политически инструмент за политически пиар, това е съвсем нормално да подразни другите политически сили".  Това заяви политологът Емил Соколов.

По думите му, ходът с поисканата оставка е закъснял.

"Ако това беше направено месец или поне  две седмици по-рано, ходът щеше да е по-логичен. Сега изглежда пиарски, защото и самият Росен Желязков гледаше услужливо да помогне на собствената си партия като заравяше определени теми или ги извеждаше на по-преден план".

Соколов подчера, че за конституционните  промени вина имат всички участници с аргумент, че няма как да се направят за 6 месеца, тъй като законодателната работа на НС е била блокирана, заради предстоящата ротация.

 "Промените бяха планирани за срок от 18 месеца, но се случиха за 3 пъти по-кратък срок и това създаде необходимост да бъдат доизмислени, доизпробвани, доизчистени и т.. Тези промени бяха наистина необходими, но за да бъдат ефективни, трябваше да има много по-широко обществено обсъждане и то с участието на конституционалисти и с хора в тази сфера. Сега виждаме екзотиката човекът, който е служебен премиер, да изпълнява и функцията на  служебен външен министър. Това е рядко срещан случай изобщо в европейската практика. Премиерът, като глава на изпълнителната власт, и външният министър имат доста различни функции, за да може човек да ги съвместява, те нямат 50,60% припокриване. 

Напоследък на институцията външен министър се гледа като на някакъв инструмент да отидеш да си "поговориш със западните партньори" и да представиш себе си по някакъв начин в по-добра свветлина.  Външният министър обаче, като първи дипломат на републиката, има далеч по-важни задачи и това да обслужва теснопартийни интереси не е основното му занимание."

Отделянето на ПП-ДБ от  "Зеленото движение"  Соколов определи като логично, тъй като съществуващото от месеци напрежение е било по  съответните политики.  "А на партия "Средна европейска класа" по-скоро бе казано любезно, че няма как да задържат сегашните си позиции, заради кадровата политика и борбата за определено лидерско място".

ГЕРБ изглежда в добра кондиция, тъй като има твърд доказан през годините електорат, който винаги гласува подкрепящо. Говоренето "антиПеевски" е малко лицемерно, тъй като практиката показва, че между Борисов и Пеевски има добър синхрон.

ПП-ДБ, които основно са поели  отговорността за управлението през последните 9 месеца, претърпяват щети, но и там има възможност за мобилизация. 

"Проблемът на кампаниите, които партиите водят е, че те отблъскват избирателите. Трудно е да се каже обаче каква ще бъде подредбата на стълбичката.  Бюлетината ще бъде ужасно дълга и е много трудно да се каже как ниската избирателна активност може да промени политическия пейзаж".

Соколов обаче бе категоричен, че в момента няма енергия да станем свидетели на някакъв месиански проект. Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра и в зависимост от активността и от тежестта на твърдите ядра, ще бъде определен и резултатът от изборите. Избори в началото на лятото са рецептата за това, хората да не са заинтересовани от политиката, подчерта още политологът Емил Соколов. 

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14