Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битовите цени на енергията в България растат, а в Еврозоната-не

Снимка: БГНЕС
" На годишна база-( март 2023-март 2024 г.), инфлацията в България е 3,1%, а в Еврозоната-2,4%-тоест, разликата постепенно се свива", каза Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика.

Той припомни, че в края на 2022 година разликата бе доста по-голяма- повече от 15 % в България при 9-10 на сто в Еврозоната.

На въпрос защо българската инфлация остава упорита и трайна Лъчезар Богданов отговори:

"Виждаме, че по някои от компонентите на потребителската кошница има доста големи разминавания. Например, ако гледаме телекомуникациите, средно за Еврозоната имаме дори спад на цените, а в България имаме ръст. При някои от храните имаме също по-бързо поскъпване в България. За свинското месо например, се коментираше и в медиите в последните дни".

Лъчезар Богданов добави, че в разходите за ток и отопление в Еврозоната вече почти няма поскъпване, а в някои страни има и спад на цените. В България обаче продължава да има ръст с над 3%.

"Буди интересни въпроси защо, когато цялата тенденция на европейските енергийни пазари в последните 12 месеца е в посока надолу, в България цените, които уж са фиксирани и домакинствата не са на свободния пазар на ток, вода и парно, получиха поскъпване", отбеляза икономическият анализатор.

Фундаменталната причина за тези сравнявания на цени, според Лъчезар Богданов , е да се види, както в случая с кандидатстващата България, дали наистина пазарните механизми работят и в нея и дали няма проблеми, които будят притеснение.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50