Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броят на бежанците от Украйна у нас е като в началото на войната

Броят на украинските бежанци, които пристигат в Пловдив, бягайки от войната в Украйна, в момента е същият, както от началото на конфликта. Всеки ден от 3 до 5 семейства идват в нашия хуманитарен център само с един куфар и дете в ръце, обясни за програма "Точно днес" Наталия Елис, председател на фондация  „Юкрейн Съпорт енд Реноватион“.

Според нея Пловдив е един от най-добрите градове в България и дори в Европа за пристигащи хора, защото те много лесно намират работа. "С подкрепата на Комисариата за бежанци на ООН успяхме да подкрепим много пристигащи семейства, някои от тях с болни деца и с възрастни родители, да им дадем достоен живот. Защото ситуацията в Украйна за съжаление не се подобрява и броят на пристигащите хора все още нараства", коментира тя. 

По думите ѝ пристигащите наемат празни апартаменти и затова се търси кухненско обзавеждане, одеяла и спално бельо - неща, които са обикновени, но не може да бъдат взети при бягството от войната, защото тежат. Вчера  са дарени 30 родопски одеяла на яколко възрастни новопристигнали семейства, съобщи Елис. 

Новият Общностен Център за закрила и включване на бежанци, мигранти и граждани на трети страни „Компас“ на бул. „Княгина Мария Луиза“ 47 в Пловдив ще бъде в помощ на всички, които имат нужда и търсят хуманитарна, юридическа и психологическа подкрепа, поясни тя. 

Организацията в сътрудничество с  БКО „Каритас Витания“, Областен съвет на Български Червен Кръст - Пловдив и Фондацията за достъп до права - ФАР и с подкрепата на Община Пловдив създават центъра.

Общностен център „Компас“ се ангажира да предоставя широк спектър от услуги, включително информационно консултиране, кариерни програми, курсове по български език, психологическа подкрепа, лекции, предучилищна подготовка за деца и достъп до библиотечни ресурси. Той е създаден на принципа на едно гише и целта му е да подпомогне успешната интеграция на бежанците и мигрантите в българското общество, като улесни тяхното културно и професионално включване. В центъра работят координатори, учители, психолози, социални работници и юристи. Те понякога помагат и на социално слаби българи.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51