Историята с продължение, която вече ви разказахме с доц. Елена Кантарева, за това как в Пловдив се подготвя туристически маршрут "По пътя на мозайките", от реставратора Димитър Станчев ще научим за неговата работа и опазването на безценните мозайки в Епископската базилика на Филипопол. Той е ръководител на трите обекта - Епископска базилика на Филипопол, Малката базилика и сграда "Ирини".
"Мечтата ми е да успеем да получим признание от ЮНЕСКО", каза Димитър Станчев. Той смята, че е особено важно да има приемственост при опазването на наследството от миналото ни.
Туристическият маршрут започва от серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, който е вписан в Индикативната листа на Република България в ЮНЕСКО през 2018 година. Той се състои от Епископската базилика на Филипопол, Малката базилика и Късноантична сграда „Ирини“, изградени и функционирали в периода IV – VI век, в които е представено специфичното мозаечно наследство на Филипопол. Тези и още три обекта от есента ще бъдат включени в маршрута. Другите обекти са сгради, разкрити от археолозите в центъра на Пловдив. Първата е т.нар. сграда "Нарцис", втора е сградата открита на адрес - бл. 21 до Епископската базилика, от която има експонирани два фрагмента в сграда "Ирини". Третият обект е Античната Синагога, от която е запазеното пано в Регионалния археологически музей.
В записа може да чуете интервю с реставратора Димитър Станчев, както и да видите филма, от петък, 3 май в социалните платформи на Радио Пловдив.
В празничните дни обектите ще останат отворени от 09:00 до 18:00 часа.Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..