Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Априлската епопея показва политическа далновидност

България отбелязва 148 години от Априлското въстание. За Оборище е интервюто с историка доц. д-р Тодор Радев от ПУ, защо и днес сме длъжници на I Велико Народно събрание от 1876 г. Днес в местността започва всенародното поклонение пред подвига на Бенковски и представителите от цяла България.

"Събранието в Оборище се възприема като първо Велико Народно събрание. Една теза, която Захари Стоянов налага. Макар, че това не е съвсем в тон с историческата истина, тъй като финалната част на нашата възрожденска история, е свързана и с църковното движение. Великото Народно събрание е предхождано от едно подобно събрание в Цариград, което изработва устава на българската екзархия“, каза доцент доктор Тодор Радев.

Той подчерта, че Великото Народно събрание в Оборище е с идеята за една кървава жертва, която българският народ трябва да даде за своето освобождение.

„Ние виждаме, че дори и в тези екстремни обстоятелства, се предвижда да се вземе предвид думата на самия народ, който ще въстава. Тези събития показват една изключителна далновидност на гюргевските апостоли. Ние не следва да разглеждаме въстанието изолирано, само като български опит за освобождение. Тук е величието и трагедията на тогавашните дейци. Да напомним, че повечето от тях са между 20 и 30 годишни, а само малцина са прехвърлили 30-те години. Тяхното решение е свързано с голямата криза по Източния въпрос. Те са провели акцията, със съзнанието, че този момент не бива да се пропуска“, обясни още доцент доктор Тодор Радев.

Заслугата на априлските апостоли и участниците в събранието на Оборище е, че за първи път от няколко столетия, българският въпрос за нашето политическо освобождение застава в центъра на всички събития, свързани с Източния въпрос тогава.

Българският национализъм трябва да изгражда съвременните си действия на базата на този изключителен спомен.

„Това са опорни точки за развитието ни като нация“, каза още доцент Радев.

Цялото интервю с доцент доктор Тодор Радев можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Антония Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34