Разпети петък е най-тъжният ден за православните християни, ден на скръб и на смирение. Ден, който ни навежда на мисълта за тленността на тялото и силата на духа. Ден за пречистващо страдание, което ни учи, че след мъката идва светлината.
И точно затова обръщаме поглед към каноничните и етнографски символи, свързани с Разпети петък.
За библейския смисъл, за смирението и за мястото на традициите в съвременното общество говорим с богослова доц. д-р Мариян Стоядинов.
Темата за Разпети петък продължаваме с Грозделина Георгиева от Етнографския музей в Пловдив. Поглеждаме я обаче не от ъгъла на каноничните ритуали, а пречупена през призмата на битието и народните традиции.
В първия от серията почивни дни ви повеждаме и по туристическите пътеки, но не по тези утъпканите, а по тези на поклонническия туризъм. Правим го в разговор с журналиста Иван Михалев, който е автор на пътеводител за поклоннически места в България.
И още представяме ви звуковия формат на филма „По пътя на мозайките“.
В минутите за култура ви потапяме в света на поета и етнолог Вазкен Налбантян, който си отиде на 50 година възраст. 9 години след смъртта му Дружество на пловдивските писатели организира вечер, посветена на поета. Подробностите за събитието ще ни разкаже председателят на дружеството Ахавни Кеворкян.
В рубриката „Добро утро, ден“ ще прозвучи последната част от гостуването на д-р Ваня Танчева- Манчева, чийто професионален път е свързан с контрола на здравната система в Пловдив и областта.
Започваме след новините в 7 и сме до 9:30
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..
В поредния февруарски епизод на "Уроци по щастие", разговаряме с психолог Петя Георгиева за предизвикателствата в отношенията. Споделяме подробности и за предстоящо събитие насочващо вниманието ни към проблемите на пътя. Идеята на "SAFER Behind the wheel" е да ограничи инцидентите, предизвикани от невнимателно, агресивно, неадекватно шофиране и..
Четвъртък утро на 6 февруари по темите: възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители", д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив, Страхил..
Ботокс е една от най-използваните в последните дни дума. А и първата тема в следобедната програма е свързана с нея. Какви са рисковете от изполването на ботулиновия токсин, къде може и къде не може да се поставя, ще има ли ефект от проверките, разпоредени от здравното министерството? Определя ли цената качеството за сметка на последствията? Въпросите в..