Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идва десетото издание на "Вино и гурме"

Десетото юбилейно издание на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ ще се проведе в рамките на 3 дни – от 10 до 12 май в Пловдив.

На 16 локации в Стария град ще бъдат представени със свои щандове 55 участници – 43-ма винопроизводители и 12 производители на хранителни продукти.

Сред по-известните места, които пловдивчани и гости на града вече познават, са Етнографският музей, Балабановата къща и Галерия „Златю Бояджиев“, а сред новите пространства са Къщите „Нишанян“ и „Хиндлиян“.

Откриването на фестивала ще се проведе в петък, 10 май с традиционно Дионисиево шествие, което ще тръгне от площад „Стефан Стамболов“ на Главната и ще стигне до площада в Стария град пред туристическия център. В дефилето си Бог Дионис и вакханките ще бъдат съпроводени от танцьорите и музикантите на фолклорен ансамбъл „Тракия“.

Дегустационно жури, в което влизат производители на вина и мезета начело с топшеф, ще проведат конкурс за „Най-умело съчетание между вино и храна“. Посетителите на феста пък дигитално могат да определят предпочитаното червено или бяло вино, както и любимия вкус от храните.

В съпътстващата артистична програма на феста е премиерата на книгата „Виното между живота и смъртта“ с автор Пламен Димитров. Хит и тази година сред проявите ще бъде концертът на Бистришките баби, които ще зарадват своите почитатели в събота от 15 часа в Къщата „Иван Черноземски“.

Посетителите ще се включат и в „Изпитанията на Дионис“ – градска игра за остроумие и находчивост, като участниците ще преминат през 9 изпитания, свързани със знания и обща култура.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изключителен интерес към експозициите на ГХГ-Пловдив

Повече от 2100 посетители са разгледали изложбите в Градска художествена галерия в Пловдив по време на Европейската нощ на музеите. Постоянните експозиции и временните изложби са видени тази нощ от пловдивчани и гости на града – поотделно и семейно с децата им, за да ги срещат с българското изобразително изкуство.  Над 1200 души са посетили..

обновено на 19.05.24 в 17:32

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 18.05.24 в 10:18

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета". Слушайте "Срещите" в събота..

обновено на 18.05.24 в 09:01

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10