На 8 май 2024 г. от 17.00 часа в Етнографската експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик, ул. „Отец Паисий“ № 8, ще бъде открита гостуващата изложба „Птиците. Образи от съкровищата на Националния етнографски музей“ на Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН.
Още от най-дълбока древност птиците са вдъхновявали и предизвиквали въображението на хората. Те са неизменна част от фолклора и изкуството на древните народи, а нерядко са включвани като персонажи в различни ритуални игри и обредни практики. Птиците често присъстват и в наративите. На тях се приписват човешки характеристики, а образите им са натоварени с дълбока семантика. Птиците присъстват и в редица религиозни и митологични текстове.
В изложбата са показани представителни образци на народните художествени занаяти от втората половина на XIX – началото на XX век, съхраняващи се във фонда на Националния етнографски музей, като е потърсена връзката между духовната и материалната култура. Пред посетителите е разгърната цветна палитра от образи, разкриващи един нов, за мнозина непознат, но вдъхновяващ въображението свят от истории, митове и изображения. Една приказка, изграждаща мост между минало и съвремие, между традицията и заобикалящия ни свят.
Изложбата може да бъде посетена до 8 август 2024 г., в работни дни – от 9,00 до 17,00 ч., събота – от 10,00 до 17,00 ч.
"Точно днес" с писателя Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...
Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" . Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..
Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията. Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..