Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорът за ЕС е важен, грешно е, че нищо не зависи от България

Снимка: БГНЕС

Важният разговор, който трябва да се води преди европейските избори, е за нашето място в ЕС. Това коментира Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в София по повод Деня на Европа и предстоящите избори.

Той добави, че не е вярно, че нищо не зависи от България, защото сме малка държава. Според него от страната ни и нейните представители в ЕП зависи как ще се чува позицията ни в Съюза.

 „България е средноевропейска държава по големина и по население.  Ако отстояваме своите позиции достатъчно добре, ще бъдем още по-важен и активен член на ЕС. От нас зависи какво бъдеще ще си изградим заедно в ЕС“, заяви Стойчев.

Коментира още, че гражданското образование е изключително важно за младите хора. Даде и пример, че през 2019 г. на общо европейско ниво избирателната активност е достигна 51%, докато в България беше малко над 32%.

„Надявам се, този път да бъде по-висока за България. За съжаление, от данните на Евробарометър се вижда, че ние не оценяваме съвсем значението на демокрацията в България. Може би сме разочаровани от начина, по който тя функционира“, отбеляза Стойчев.

Според него през 2019 г., когато Обединеното кралство излезе от ЕС, всички държави-членки са си дали сметка, че обединението не е даденост и ако не защитаваме това, което сме постигнали заедно то може бързо и лесно да се разпадне.

Именно и затова е важно да бъдем активни и да участваме в демократичните процеси, да защитаваме националната и европейската организация.

Според Теодор Стойчев през последните 5 години ЕС се е справил бързо, единно и адекватно с кризите – пандемията от ковид, започналата война  в Украйна:

„Никоя от държавите в ЕС не иска всички да са еднакви. Напротив – различията между държавите и народите са нещо много важно. Важното е, че да сме обединени около една обща цел – Европа да се развива и заедно да живеем по-добре. Вижда се, че защитата на демокрацията за повечето европейци е изключително важна“, каза Стойчев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотни хора в Пловдив получават здрвна грижа по общински проект

580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година „Грижа в дома“.  Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..

публикувано на 21.05.25 в 11:37
Татяна Буруджиева

Радев не беше активен по темата за въвеждане на еврото

Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев  искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..

публикувано на 21.05.25 в 11:00

До месец пускат поръчката за областната транспортна схема

Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..

публикувано на 21.05.25 в 10:36

Митрополит Николай с литургия в храм „Св. Св. Константин и Елена“

На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..

публикувано на 21.05.25 в 09:48

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32