Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.
"Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни действия. Но истината е, че чакаме тези 39 милиона от няколко месеца, а всъщност те касаят увеличението, което беше обещано в периода от 1 януари до 30 март. Промените в закона за висшето образование след 13 март предвиждат много по сериозен ръст в заплатите, който тези 39 милиона не обезпечават финансово. Така че напрежението в сферата стои, но позитивното е, че вече водим конструктивен диалог. От нас се очаква да изпълним това, което управляващите са ни вменили като задължение със закона. Сумите, които се спрягат са около 140 -150 милиона лева, а по моя субективна преценка университетите нямат финансовия ресурс самостоятелно да се справят с тази финансова тежест", коментира в интервю за Радио Пловдив доцент Боряна Иванова, ректор на Аграрения университет в Пловдив.
Тя заяви, че университетите не са организации със стопанска цел и става дума за висококвалифицирани кадри, чието възнаграждение все пак трябва да кореспондира със средните равнища на заплащане в страната.
"Дори и с обещаното увеличение, което ще се покрие от 39-те милиона, заплатите на асистентите остават под стартовите заплати в много търговски вериги за дейности, които са буквално неквалифициран труд. Докато към нашия сектор има сравнително високи очаквания от гледна точка на квалификация, знания и умения, ползване на чужди езици и т.н.", каза още доцент Иванова.
Ректорът на Аграрния университет-Пловдив подчерта, че държавните висши учебни заведения не могат със собствени приходи да покрият заплатите, фиксирани в Закона за висше образование.
Тя допълни, че в момента има разочарование от страна на студентите, които тепърва трябва да заплащат обучението си през втория семестър, тъй като обещанията за безплатно висше образование не са изпълнени.
Цялото интервю с доцент Боряна Иванова можете да чуете в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..