Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.
"Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот не представляват кой знае каква ценност", обясни психологът.
Той припомни 90-те години на 20-ти век и управлението на бивш кмет на Цалапица, "наложил някаква терористична форма на управление".
Има 2 модела, които определят израстването на човека и поведението му като възрастен - общата интелигентност и моралната зрялост, която има 6 етапа. Някои хора обаче остават на първия или втория етап, когато егоизмът доминира.
"Докато на Запад се говори за Алфа или Зет поколение, тук се говори основно за чалга поколение, и то културата им. Те са отглеждани основно от баба и дядо, защото родителите са в чужбина. Аз не се изненадвам от това, което се случва. Някои от тях никога няма да бъдат личности, защото не са развили своята морална зрелост", обясни психологът.
Игов подчерта, че такива хора трябва да минат терапия и да се убедят колко се различни в морално отношение.
"Чалга поколението вече са големи, имат или ще имат свои деца. Някои се развиват, но други абдикират и тогава обществото трябва да се намеси. Родителите и най-вече училището да престане да бъде обучилище. Да не забравяме, че първите училища или гимназиони в Древна Гърция са се появили, за да могат децата да станат граждани", каза още психологът.
Всички ние носим отговорност да не се къса веригата, децата трябва да бъдат възпитавани от всички, за да израснат добри граждани, посочи Иван Игов.
Имало е много тежки периоди в нашата история, но здравият български корен оцеля. Ако съвременните деца отричат родителите си, те престават да повтарят техните модели. Много от тях учат в чужбина, внасят тук добри модели. Държавата трябва да направи нови модерни училища и нови програми, защото от години неглижира образованието. Има надежда, не всичко е изгубено, смята психологът.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с психолога Иван Игов е в прикачения файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..