Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица. 

"Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот не представляват кой знае каква ценност", обясни психологът.

Той припомни 90-те години на 20-ти век и управлението на бивш кмет на Цалапица, "наложил някаква терористична форма на управление". 

Има 2 модела, които определят израстването на човека и поведението му като възрастен - общата интелигентност и моралната зрялост, която има 6 етапа. Някои хора обаче остават на първия или втория етап, когато егоизмът доминира. 

"Докато на Запад се говори за Алфа или Зет поколение, тук се говори основно за чалга поколение, и то културата им. Те са отглеждани основно от баба и дядо, защото родителите са в чужбина. Аз не се изненадвам от това, което се случва. Някои от тях никога няма да бъдат личности, защото не са развили своята морална зрелост", обясни психологът. 

Игов подчерта, че такива хора трябва да минат терапия и да се убедят колко се различни в морално отношение. 

"Чалга поколението вече са големи, имат или ще имат свои деца. Някои се развиват, но други абдикират и тогава обществото трябва да се намеси. Родителите и най-вече училището да престане да бъде обучилище. Да не забравяме, че първите училища или гимназиони в Древна Гърция са се появили, за да могат децата да станат граждани", каза още психологът. 

Всички ние носим отговорност да не се къса веригата, децата трябва да бъдат възпитавани от всички, за да израснат добри граждани, посочи Иван Игов. 

Имало е много тежки периоди в нашата история, но здравият български корен оцеля. Ако съвременните деца отричат родителите си, те престават да повтарят техните модели. Много от тях учат в чужбина, внасят тук добри модели. Държавата трябва да направи нови модерни училища и нови програми, защото от години неглижира образованието. Има надежда, не всичко е изгубено, смята психологът. 

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с психолога Иван Игов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Безплатни изследвания в Световния ден на здравето

В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно  измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата  е под  надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та.  С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..

публикувано на 07.04.25 в 14:09

Излиза скъпо да заместваме превенцията с лечението

Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р  Румен Стефанов  дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..

публикувано на 07.04.25 в 09:50

Заведенията продължават с протестите заради ДДС-то

След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест  под наслов:  “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..

публикувано на 07.04.25 в 07:05

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06