Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.
"Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот не представляват кой знае каква ценност", обясни психологът.
Той припомни 90-те години на 20-ти век и управлението на бивш кмет на Цалапица, "наложил някаква терористична форма на управление".
Има 2 модела, които определят израстването на човека и поведението му като възрастен - общата интелигентност и моралната зрялост, която има 6 етапа. Някои хора обаче остават на първия или втория етап, когато егоизмът доминира.
"Докато на Запад се говори за Алфа или Зет поколение, тук се говори основно за чалга поколение, и то културата им. Те са отглеждани основно от баба и дядо, защото родителите са в чужбина. Аз не се изненадвам от това, което се случва. Някои от тях никога няма да бъдат личности, защото не са развили своята морална зрелост", обясни психологът.
Игов подчерта, че такива хора трябва да минат терапия и да се убедят колко се различни в морално отношение.
"Чалга поколението вече са големи, имат или ще имат свои деца. Някои се развиват, но други абдикират и тогава обществото трябва да се намеси. Родителите и най-вече училището да престане да бъде обучилище. Да не забравяме, че първите училища или гимназиони в Древна Гърция са се появили, за да могат децата да станат граждани", каза още психологът.
Всички ние носим отговорност да не се къса веригата, децата трябва да бъдат възпитавани от всички, за да израснат добри граждани, посочи Иван Игов.
Имало е много тежки периоди в нашата история, но здравият български корен оцеля. Ако съвременните деца отричат родителите си, те престават да повтарят техните модели. Много от тях учат в чужбина, внасят тук добри модели. Държавата трябва да направи нови модерни училища и нови програми, защото от години неглижира образованието. Има надежда, не всичко е изгубено, смята психологът.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с психолога Иван Игов е в прикачения файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...