С десет концерта, три майсторски класа, симпозиум, посветен на цигулката, и представяне на книга започва 60-ият Международен фестивал на камерната музика – Пловдив. Тази година фестивалът посреща изпълнители от Австрия, Сърбия, Германия, Италия, Чехия, Франция, Узбекистан и България.
Събитието започва на 26 май и продължава до 16 юни.
Проф. Евгений Шевкенов, който е артистичен директор на фестивала, подчерта, че изданието е юбилейно както за фестивала, така и за АМТИИ. "През 1964 г. горе-долу едни и същи хора започват и едното, и другото. Това са 2 знакови събития и институции за града. Много се радвам, че тази година имаме отличен повод да напомним на хората какво имат на родна земя с програмата на този фестивал", посочи той.
"Половината от дейността ми е творческа и изпълнителска, а другата половина - педагогическа. Силно се надявам, че и с изпълнителската, и с педагогическата да бъда малко рекламно лице на цигулката и на музиката като изкуство и на изкуството като висша проява на човешкия дух", каза проф. Шевкенов.
"Международното участие е много силно, но това не означава, че българските изпълнители са пренебрегнати. Участват възпитаници (бивши и настоящи) на АМТИИ, преподаватели и приятели на академията. Не ги подбираме на база националност", допълни известният цигулар.
Форумът, който от 2022 г. се домакинства и организира от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, е селектирал за юбилейното си издание разнообразна програма на утвърдени имена и изгряващи звезди на класическата камерна музика.
Отличителният белег на фестивала – образователният модул „Академия Музика“, предлага майсторски класове по контрабас, пиано, класическо пеене и симпозиум по цигулка.
Концерти са предвидени в Регионалния етнографски музей – Пловдив, Концертната зала на АМТИИ и къща Верен Стамболян. Всички събития са с начален час 19,30 ч.
Събитието се посвещава на 60-годишнината на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ и е част от културния календар на Община Пловдив.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.