Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

| обновено на 20.05.24 в 16:38
Снимка: БТА

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа". 

Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в предаването "Ден след ден"  Милен Митев, генерален директор на БНР.

Инициативата трябва да приключи през 2031 г., като освен историци и творчески личности ще имат възможност да се изявят. 

"Неслучайно обявяваме тази инициатива точно сега. Благодаря на обществения съвет на БНТ за това, че я поде, тъй като живеем във време, в което с лекота чертаем разделителни линии. Но има също така и теми, и инициативи, които имат силата да ни обединяват. Аз вярвам, че това което започна сега, има потенциала да бъде именно такава инициатива", каза генералният директор на БНР Милен Митев.

Включени са различни инициативи и кръгли годишнини от бележити дати от българската история, като първата - изложба, посветена на първото издание на Рибния буквар на Петър Берон. Ще се използват и нашите богати архиви, които също са част от нашата историческа памет, посочи той. 

Повечето от инициативите не изискват кой знае какво финансиране, мисля, че можем и със собствени сили да се справим. Ако имаме и институционално финансиране, би било добре, каза още генералният директор на БНР.

Митев припомни, че Българската академия на науките вече се е присъединила към "14 века България в Европа". 

„Историята, освен нашето минало, е и нашият ключ за бъдещето. Тя ни дава много поводи за гордост, но и за размисъл, и за оценка. Безспорно, трябва да я познаваме. За съжаление, за нашата история или не се говори достатъчно, или се говори по начин, който се употребява за една или друга цел. Фактите се изкривяват именно тук. Нашата роля като обществени медии, които са призвани да разказват истинските истории, е да запознаем своята аудитория колкото можем по-добре с нашата история, с бележити дати от нея, с неща, които хората си струва да помнят, без да им даваме рецепти, без да им насаждаме задължение да се гордеят. Просто да им дадем информацията, която ще ги накара сами да решат как да оценят българската история“, смята Милен Митев. 

Цялото интервю на Емил Костов с генералния директор на БНР Милен Митев е в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34