В повече от половината от общините в България заетостта е около или под 50 на сто, сочат данните на Агенцията по заетостта. Според доц. Пламен Ненов има потенциал за намаляване на неравенствата и за увеличаване на брутния вътрешен продукт (БВП) в страната чрез увеличение на икономическата активност, за което са необходими специфични регионално таргетирани политики. Те трябва да бъдат ефективни, тоест е нужна информация как местният пазар на труд реагира на промените на търсене на работна сила, отбелязва Ненов в изследването.
„Мултиплициращият ефект се дължи на косвеното увеличение в заетостта поради лесни за разбиране причини. Когато един нов работещ в определена община започне работа, част от неговият доход той харчи на територията на общината – ходи на ресторанти, ползва различни услуги и това увеличава местното потребление. Оттам пък започва да се увеличава търсенето на работна сила в тези сектори и това допълнително увеличава броя работни места в общината“, обясни механизма на мултипликатора Ненов.
Според него коефициентът, който измерва мутлиплициращия ефект, отчита колко силно е местното потребление и играе положителна роля за увеличаването му. От друга страна ефектът, който играе отрицателна роля е, доколко напрегнат е пазарът на труда, т.е. колко е висока заетостта.
Анализът открива и интересни, асиметрични ефекти, в зависимост от увеличението или намалението в търсенето на работна сила. За по-големите общини при увеличение в търсенето на работна сила мултипликаторите са по-високи. По-малките общини са силно уязвими от отрицателни шокове, каза Пламен Ненов. Интересен извод от изследването е, че има по-високи мултипликатори за общини с по-малка заетост, което се дължи на разликите в напрегнатостта на трудовия или жилищния пазар. Също така мултипликаторите са по-високи, където коефициентът на заетост е по-нисък, отчита още изследването.
"Ако пазарът на труда е доста напрегнат, когато се създаде едно ново работно място, то започва да се конкурира с вече съществуващите работни места в общината и обикновено се заема от вече работещ човек и тогава не се наблюдава толкова силен мултиплициращ ефект. Има тенденция, където мултипликаторите са по-високи за общини в области с по-ниска заетост и има по-малка конкуренция между фирмите за търсене на работна ръка. Въз основа на тези разлики, които наблюдаваме в мултипликаторите, правим препоръки за специфични политики за различни региони на страната, така че те да бъдат таргетирани за съответните нужди на всяка община и местен пазар на труд", коментира авторът на изследването.
По думите му в България се наблюдава много интересна тенденция след голямата финансова криза през 2009, където инвестициите в продуктивен капитал са доста ниски, съотнесени към брутния вътрешен продукт.
"В нашия годишен доклад на Съвета за икономически анализи, дискутираме това забавяне в инвестиционната активност, което трае вече 15 години. Най-вероятно тя е свързана донякъде и с тези териториални дисбаланси, при които инвестициите са по-високи в някои региони на страната, в сравнение с други. В тези региони, където се наблюдава по-ниска заетост, там се наблюдава по-голямото забавяне в инвестиционната активност. Така че със сигурност има връзка между нивото на инвестициите и търсенето на работна сила особено в регионален аспект", категоричен е доц. Ненов.
Чуйте още в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..