Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев е сред топ 2% на най-цитиринате учени в света

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“.

Престижната награда  се връчва за 16-та година на изявени български учени със значими постижения по инициатива на Министерство на образованието и науката на Република България (МОН).

По време на тазгодишната официална церемония проф. Георгиев бе удостоен с награда за "Утвърден учен в областта на науките за живота и медицината", която му бе връчена по време на официална церемония от председателя на БАН - акад. Юлиан Ревалски.

Основен фокус в изследванията на научния екип, ръководен от проф. Георгиев, са областите на затлъстяването и дълголетието. Основен подход в научните изследвания е задълбоченото молекулярно изследване на връзката между ключови сигнални пътища при затлъстяване и дълголетие в различни биологични системи с прилагането на съвременни omics подходи (вкл. транскриптомика и метаболомика).


За последните пет години резултатите от научната работа на проф. Милен И. Георгиев са обобщени в 72 научни публикации с общ импакт фактор 668, една книга и една глава в книгата. От 2020 г. насам, българският учен е класиран от Stanford University сред топ 2% на най-цитираните учени в света за всички дисциплини.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В следствие на промените в ЗДП шофьорите леко "отпуснаха газта"

Близо 1 400 нарушения бяха установени  само в първите часове на контрола за средна скорост чрез тол камерите, който е в сила от 7 септември. От тази дата се промените в Закона здвижение по пътищата, за очакваните ефекти на който говорим с председателяна САБ Емил Панчев. По думите му вследствие на очакваните по- високи глоби в него..

публикувано на 09.09.25 в 10:57

Санкците са големи, откриването на подпалвачите е трудно

95% от пожарите са свързани с човешка дейност и затова трябва да бъдем отговорни – заяви в интервю за Радио Пловдив старши комисар Васил Димов – директор на Районната Противопожарната служба. От началото на годината пловдивските огнеборци са гасили 2400 пожара, което е със 180 по-малко в сравнение с предходната година. Въпреки това при..

публикувано на 09.09.25 в 08:28

Аграрният университет открива Академичната година

Аграрният университет в Пловдив официално открива новата учебна година . Ректорът доц. д-р Боряна Иванова ще даде старт на Академичната 2025-2026 година и на Центъра за чисти технологии и ресурсна ефективност на биомасата. Церемонията ще се състоят в присъствието на първокурсниците, преподавателите и официалните гости...

публикувано на 09.09.25 в 07:50

Излиза книгата "Съединението срещу Задкулисието"

Обикновено се изтъква как преди 140 г. целият народ, всички политици и политически сили са били безусловно за Съединението от 6 септември 1885 г., как са загърбили всички разногласия помежду си. В новата книга на Стефан Дечев „ Съединението срещу Задкулисието. Политика и памет (1885-1998) “ обаче се припомнят много забравени факти за голямото..

публикувано на 08.09.25 в 11:33

НВО в 7 клас не трябва да се използва за кандидатстване

В програма "Точно днес" и " Заедно в час " говорим за измененията на НВО след 7 и 10 клас. Въвеждането на интегрирания изпит коментираме с експерта в организацията с нестопанска цел Люба Йорданова . От новата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този..

публикувано на 08.09.25 в 08:56