Жители на село Хвойна изпратиха петиция до Общинския съвет в Чепеларе и до областния управител на Смолян, в която настояват да се промени Наредба № 1 за опазване на обществения ред, в частта й за нерегламентирания шум. Документът е подписан от 70 живущи в селото, където постоянно живеят около 320 души.
Те се оплакват от непрестанен силен шум, който идвал от мощни озвучителни уредби, изнесени на открито. „Стига се до там, че силната музика на веселяците се чува от едната махала в другата, а шумовото натоварване на най-близките съседи е изключително сериозно. В много случаи така се отмъщава на „лоши съседи“, разказа Зоя Сотирова, председател на Инициативния комитет.
Тя уточни, че силният шум от чалга музика се чува непрекъснато, по всяко време, от около 3 години, когато нови жители се заселили в Хвойна.
„Настояваме за спешни промени в чл. 4, ал. 2 от Наредба № 1, който регламентира кога може да се вдига шум, за да се прекрати този терор върху нас“, посочи Зоя Сотирова.
От инициативния комитет са изпратили писмо и до полицията в Чепеларе и Смолян с настояване да се намали шумът в селото.
От община Чепеларе посочиха, че е сформирана комисия, която да разгледа сигнала.
Председателят на Общинския съвет Екатерина Петрова допълни, че е организирала нарочна среща, на която да се обсъди Наредбата за обществения ред на община Чепеларе. Срещата най-вероятно ще се случи до края на месец май.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...