За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков.
Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси.
„Много, много въпроси бяха зададени в социалните мрежи, всякакви хипотези бяха лансирани. Но лично аз се съмнявам, че официалното следствие, което бе решено да бъде направено, ще стигне до някакво заключение, което да потвърди едва ли не, че всичко е плод на някъв заговор. Дори да има нещо подобно, дори да има някакви такива обстоятелства, виждаме, че в тази част на света няма да си го позволят. Виждаме, че Иран е зает с погребението на Ибраим Раиси, и с другите висши държавници. По-скоро идеята е да бъдат сплотени хората, които подкрепят режима, отколкото да се вкарват някакви разногласия, да се избиват клинове“, заяви професор Владимир Чуков.
Той коментира и решението на Международния наказателен съд за поисканите арести на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, министъра на отбраната Йоав Галант, както и на трима лидери на "Хамас".
„Вчера, Карим Хан, главният прокурор на Международния наказателен съд, предяви претенции, предяви обвинения спрямо тези пет лица. Но той ще изчака решението на съдиите, което е някъде около три седмици. Предполагам, че то ще бъде удовлетворено. Това не е нещо изненадващи. Не само Макрон, но и демократите в САЩ са разцепени“, коментира още Владимир Чуков.
Той прогнозира, че петимата, за които се иска арест, най-вероятно ще избягват държавите, които са подписали така наречения римски статут.
Арабистът подчерта, че в момента в Израел е силно разцепено, силно поляризирано общественото мнение, по отношение на Бенямин Нетаняху.
„Този политик е политик с 9 живота. Последните социологически изследвания, буквално от преди три-четири дни, вече му дават преднина“, каза още Чуков.
Цялото интервю с професор Владимир Чуков можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..