Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите знаят ролята на своя език в световната култура

С писмеността братята Кирил и Методий към огнения дух са добавили огнения меч

"Когато солунските братя се борят за нашата писменост, те са направили това, което много по-късно ние добавяме в химна им -  към огнения дух са добавили огнения меч. Огненият меч ние българите сме употребявали и продължаваме да употребяваме по един достоен начин – знаем какви автори, изпълнители и музиканти имат българите. Ние продължаваме доста достойно да си служим с огнения меч на българския език и българската писменост". 
Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив доц. Веселина Вачкова, историк и култоролог.

По думите ѝ онова, което не правим, е да ги защитаваме достатъчно като български и да отстояваме, че не просто сме били някакво спасение, а че феноменът наречен старобългарска култура е феномен на цялото българско общество от онова време.

Доц. Вачкова обясни, че някога българската азбука не само е била осветена от римския папа, а е била превърната в най-свещения инструмент на християнското учение. Тя допълни, че папата е осветил буквите в църквата "Санта Мария Маджоре", но на следващия ден също са осветени в църквата "Св. Петър" и така, до седмия ден в общо седем храма. След последното голямо освещаване, се отслужва литургия в църквата "Сан Клементе", където почиват костите на Св. Кирил. 

"Самото утвърждаване и освещаване на азбуката в България е един квазирелигиозен акт, за който съдействат всички сили на това общество, както светски, така и духовни", коментира тя. 

Веселина Вачкова смята, че за да се разминават българската и македонската делегация при посещението си във Ватикана при папата, грешката е почти изцяло наша. Преди години македонската църква е помолила българската да я приеме като майка, но българската църква тогава е замълчала. 

"Това е пряка причина така да се разминават българската и македонската делегация на такъв светъл празник. Много по-сериозно е, че не толкова македонската политика иззема българските образи. Македония с цялото си население е част от българската история - интегрална, древна част. Проблемът е, че много по-млади държавни образувания като Русия, много по-отдавна иззеха цялата слава. В един момент се оказва, че България на практика няма никаква роля в булата за канонизацията на Кирил и Методий, там България не е спомената нито веднъж", подчерта доц. Вачкова.

Кирил и Методий са от български хански род. Има на практика две тези за произхода, но те формално са само две. А дали са пряко през Хан Телериг или през Хан Кардам потомци Кирил и Методий? 

От 10-ти век ще видим, че нямаме никакво право да се съмняваме, че Кирил и Методий са българи, че тяхната мисия е българска, че са от много виден род. Българи по произход, родени в Солун и между другото се споменава, от семейството на богатите благочестиви родители Лъв и Мария. Това е Житието на Кирил и Методий, което дава на цялата си публика знание, което тя очевидно не чува за първи път. 

Няма български текст средновековен, в който Кирил и Методий да са обявавани нито за византийци, нито за римляни, нито за хора с някаква подкрепа и импулси, които са били встраи от онова, което се нарича начало на Златния век на българската книжнина. 

В 21-ви век българите имаме много различна историческа съдба, съпоставени с времето на светите братя през 10-ти век. 

И до ден днешен масовите българи са абсолютно убедени в уникалната роля на своя език в световната култура. Затова много трудно ние бихме могли да бъдем обезоръжени.

Но сме оставили на стената да виси и да се патинира, според нас, но той всъщност ръждасва, духовния меч, с който сме били въоръжени през 9-ти век. 

От нас зависи да го излъскаме и предадем на следващите поколения!

Интервюто на Антоанета Петричанска с Веселина Вачкова е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пожарникари спасиха семейство от преспите в Родопите

Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември  следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..

публикувано на 12.12.24 в 15:08

Днес справедливостта за България и Румъния възтържествува

България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..

публикувано на 12.12.24 в 15:06

ПУ "П. Хилендарски" спечели проект за 20 млн. лв. по ПВУ

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.  Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..

публикувано на 12.12.24 в 10:49

Криотерапията преборва хроничната болка

Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви  в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в  програма..

публикувано на 12.12.24 в 10:15

Ресторантьорите са в чакаща стачна готовност

Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия.  Това заяви пред Радио Пловдив  заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев .  Той посочи, че всичките 36..

публикувано на 12.12.24 в 09:19