На 24 май говорим с педагога Веси Кокалчева, преподавател с 45-годишен стаж. От 18 години тя живее в Лондон, работила е в две български неделни училища, сега е учител на свободна практика.
Пред Радио Пловдив тя сопдели, че българите в британската столица ще отбележат празника на светите братя Кирил и Методий официлано тази събота и неделя, тъй като днешният 24 май за тях е работен ден. В Лондон има много български танцови състави и те ще се включат в празника през почивните дни.
В британската столица има доста неделни български училища, които са спонсорирани и получават дотации. Те обаче не са училища в смисъла, който ги възприемаме в България. По - скоро са неделни школи или курсове. В тях часовете не са достатъчни, за да могат децата добре да усвоят българския език и българската история.
Нещата не са това, което си представяме ние в България, подчерта дългогодишната учителка.
В английските училища се изучават немски, френски, италиански, португарски, испански, но не и български език.
Веси Кокалчева обясни, че лично се е интересувала как нашите деца могат да учат български език в английската учебна система като дейност по интереси, като допълнителен час. Обяснението, което получила: Необходимо е учителят да заяви в училището, в което работи, че има желание да преподава български език на децата. Ако събере достатъчно деца за един клас, се сформира такава група и се водят такива часове.
Общувам със семейства, които носят България в сърцето си и възпитават децата си в духа на Левски и Ботев. Сега в английските училища е срочна ваканция, затова някои от тези семейства с децата си специално се прибират в България, за да участват в похода "По стъпките на Ботев", който тръгва от Козлодуй и е посветен на 2 юни.
Има и българи, които се срамуват от произхода и езика си, каза дългогодишната преподавателка.
Жалкото е когато родителят идва и взема детето от училище и си общува с него на английски език.
Тенденцията към обезбългаряване и загуба на български дух и съзнание е тревожен процес, особено сред българите зад граница.
Веси Кокалчева обаче е една от родолюбивите българи, които с възрожденски дух и плам популяризират българския език, история и дух.
Задено с Фотина Вълчева тя изпълва със съдържание "Исторически сборник по математика", който е вдъхновен от идеята на Христо Ботев, невидяла бял свят. Сборникът бе издаден от Сдружение "Завет" - млади хора, обединени от истинската си любов към България. В края на януари тази година сборникът беше представен в посолството на България в Лондон.
Интервюто на Антоанета Петричанска с Веси Кокалчева е в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..