На 24 май говорим с педагога Веси Кокалчева, преподавател с 45-годишен стаж. От 18 години тя живее в Лондон, работила е в две български неделни училища, сега е учител на свободна практика.
Пред Радио Пловдив тя сопдели, че българите в британската столица ще отбележат празника на светите братя Кирил и Методий официлано тази събота и неделя, тъй като днешният 24 май за тях е работен ден. В Лондон има много български танцови състави и те ще се включат в празника през почивните дни.
В британската столица има доста неделни български училища, които са спонсорирани и получават дотации. Те обаче не са училища в смисъла, който ги възприемаме в България. По - скоро са неделни школи или курсове. В тях часовете не са достатъчни, за да могат децата добре да усвоят българския език и българската история.
Нещата не са това, което си представяме ние в България, подчерта дългогодишната учителка.
В английските училища се изучават немски, френски, италиански, португарски, испански, но не и български език.
Веси Кокалчева обясни, че лично се е интересувала как нашите деца могат да учат български език в английската учебна система като дейност по интереси, като допълнителен час. Обяснението, което получила: Необходимо е учителят да заяви в училището, в което работи, че има желание да преподава български език на децата. Ако събере достатъчно деца за един клас, се сформира такава група и се водят такива часове.
Общувам със семейства, които носят България в сърцето си и възпитават децата си в духа на Левски и Ботев. Сега в английските училища е срочна ваканция, затова някои от тези семейства с децата си специално се прибират в България, за да участват в похода "По стъпките на Ботев", който тръгва от Козлодуй и е посветен на 2 юни.
Има и българи, които се срамуват от произхода и езика си, каза дългогодишната преподавателка.
Жалкото е когато родителят идва и взема детето от училище и си общува с него на английски език.
Тенденцията към обезбългаряване и загуба на български дух и съзнание е тревожен процес, особено сред българите зад граница.
Веси Кокалчева обаче е една от родолюбивите българи, които с възрожденски дух и плам популяризират българския език, история и дух.
Задено с Фотина Вълчева тя изпълва със съдържание "Исторически сборник по математика", който е вдъхновен от идеята на Христо Ботев, невидяла бял свят. Сборникът бе издаден от Сдружение "Завет" - млади хора, обединени от истинската си любов към България. В края на януари тази година сборникът беше представен в посолството на България в Лондон.
Интервюто на Антоанета Петричанска с Веси Кокалчева е в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...