Професор Христо Матанов коментира в програма "Ден след ден" избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит и битката за патриаршеския пост.
Според него синодът може да избере вече патриарх, защото е попълнен след избора на Сливенския митрополит. Той е категоричен обаче, че с този избор митрополит Николай има още един глас в своя полза в битката за патриаршеския пост независимо от изявлението му, че се е отказал.
"Аз много не вярвям в тези негови изявления. Мисля, че в края накраищата той ще каже - народът ме иска, работя за благото на църквата и на народа и т.н. Въобще борбата за власт продължава, само че става вече потайна", смята професорът.
Относно лобитата в църкавата по думите му те са проличали и при избора на Арсений за Сливенски митрополит.
"Лобитата в православната църкава са ясни, става въпрос за по-младите митрополити, малко над 50 години, около митрополит Николай, и по-възрастните, какъвто е митрополит Гавраил. Такива са лобитата в православна църква, може и да не съм прав. Дали съм прав или не съм прав, бъдещето ще покаже.", допълни проф. Матанов
Той отново коментира, че в избора на Сливенския митрополит прозира още един глас за Николай в битката за патриарх.
Според него политиката в църквата се определя от силните или слабите на деня, а прогноза сега трудно може да се направи.
Проф. Матанов смята, че в момента периодът е много сложен. Трябва да се мисли и геостратечески.
Относно влиянието на другите православни църкви върху лобитата проф. Матанов обясни, че най-вероятно влияние имат Московската патриаршия, Вселенския патриарх, Сръбската православна църква, Гръцката архиепископия.
"Очертава се един геополитически сблъсък, в който по-малките църкви като Сръбската стават експонент на по-големите, каквато е Московската патриаршия", каза още специалистът.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..