Професор Христо Матанов коментира в програма "Ден след ден" избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит и битката за патриаршеския пост.
Според него синодът може да избере вече патриарх, защото е попълнен след избора на Сливенския митрополит. Той е категоричен обаче, че с този избор митрополит Николай има още един глас в своя полза в битката за патриаршеския пост независимо от изявлението му, че се е отказал.
"Аз много не вярвям в тези негови изявления. Мисля, че в края накраищата той ще каже - народът ме иска, работя за благото на църквата и на народа и т.н. Въобще борбата за власт продължава, само че става вече потайна", смята професорът.
Относно лобитата в църкавата по думите му те са проличали и при избора на Арсений за Сливенски митрополит.
"Лобитата в православната църкава са ясни, става въпрос за по-младите митрополити, малко над 50 години, около митрополит Николай, и по-възрастните, какъвто е митрополит Гавраил. Такива са лобитата в православна църква, може и да не съм прав. Дали съм прав или не съм прав, бъдещето ще покаже.", допълни проф. Матанов
Той отново коментира, че в избора на Сливенския митрополит прозира още един глас за Николай в битката за патриарх.
Според него политиката в църквата се определя от силните или слабите на деня, а прогноза сега трудно може да се направи.
Проф. Матанов смята, че в момента периодът е много сложен. Трябва да се мисли и геостратечески.
Относно влиянието на другите православни църкви върху лобитата проф. Матанов обясни, че най-вероятно влияние имат Московската патриаршия, Вселенския патриарх, Сръбската православна църква, Гръцката архиепископия.
"Очертава се един геополитически сблъсък, в който по-малките църкви като Сръбската стават експонент на по-големите, каквато е Московската патриаршия", каза още специалистът.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..