Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма държавна политика за подкрепа на "ничиите" деца

Ден преди Деня на детето излезе второто  издание на книгата на Теодора Пенева "Ничиите деца на България през моите очи", допълнено с още истории, разказани от Ивайло Митев "Съдба на дете". 

Двамата - документално и художествено - представят деца от институции, за които няма перспектива, а макар и обгрижени в Домовете, където са настанени, те растат без обичта на семейството.

3500 деца в българия са настанени в институции, сподели тя и уточни, че 90% от тях имат родители. 

Били са изведени от семейството по силата на нормативната уредба, която регламентира това, но не и връщането им след като проблемите бъдат преодолени. 

Това трябва да се промени, смята авторът на книгата. Такава е каузата, зад която застава Теодора Пенева. 

Няма по-високо морално задължение за една нация от това да се погрижи за своите деца - нейното бъдеще! Само че не всички от тях имат шанса да бъдат отгледани така, както трябва - в семейство.

Книгата, която може да се намери на книжните щандове и в онлайн книжарниците има благотворителна цел. 

Средствата от продажбата й ще бъдат дарени на Центъра за работа с деца на улицата в село Широка лъка  за  повишаване на уменията, знанията и общата култура на децата там. 

Това ще увеличи техните възможности за реализация, казва Теодора Пенева.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54