Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив има нов mobile app за културното наследство

| Репортаж

Пуснато е новото мобилно приложение „АртиФакт Пловдив“ (ART&FACT PLOVDIV). То е създадено по проекта на община Пловдив „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“. Приложението е на стойност 200 000 лева и е разработено сътрудничество със софтуерна компания.

Мартин Матев, представител на фирмата-изпълнител на приложението каза, че то засега работи само на български език, но предстои да бъде пуснато и на английски език. Главният герой във виртуалното пространство се казва Фили.

Целта е да се покажат всички туристически обекти на Пловдив в интерактивна среда, с награди. 

В големия проект, спечелен преди две години,  участват 7 културни институции - Градска художествена галерия, Регионален исторически музей, Регионален археологически музей, Регионален етнографски музей, Регионален природонаучен музей, Народна библиотека "Иван Вазов" и ОИ "Старинен Пловдив". Партньор на община Пловдив е Cross-Cultural Introduction AS от Норвегия. Общата сума на целия проект, заедно с мобилното приложение е 800 000 лева. В културните институти са ремонтирани пространства, а в представянето на експонатите се включват и нови технологии.

Пламен Панов представи и стартирането на  новата платформа „Програма Култура“ за електронно подаване на проектни предложения и електронно отчитане на дейностите, които се финансират по Наредбата за реда и условията за финансиране на проекти по Програма „Култура“, част от Календара на културните събития на Община Пловдив. Пловдив има отпуснати 7 млн. лева за културни проекти. Целта е да си повиши прозрачността на средства, които отпускаме по програмите, допълни Панов. Той съобщи, че в рамките на първите три месеца Пловдив става все по-посещаван от туристите. Автор на "Програма Култура на община Пловдив" е Йоханес Артинян. https://culture.plovdiv.bg/

За първите три месеца, в Пловдив са реализирани 136 180 нощувки, от които над 91 000 са от българи и близо 45 000 от чужденци. Това е ръст с 6% ръст спрямо м. г. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Божествената частица, която всеки човек носи е силата на творчеството

Художникът и скулптор Георги Иванов, известен не само под тепетата с артистичния псевдоним Жорж Трак бе гост в празничното издание на предаването Клуб "Неделя" на Великден. За ученическия си период и следването му в Националната художествена академия в ателието на проф. Светлин Русев, както и това – има ли място политиката в културата, творецът..

публикувано на 20.04.25 в 19:10

2 великденски концерта пред общината

Великденската програма на община пловдив днес включва концерт от 12 часа на пл. „Стефан Стамболов“ на децата от „Арт Войс Център“ с ръководител Румяна Иванова. Вечерта от 18 ч. за пловдивчани и гостите на града ще свири Биг Бенд Пловдив и солисти с диригент Николай Гешев.

публикувано на 20.04.25 в 08:45

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00