Пуснато е новото мобилно приложение „АртиФакт Пловдив“ (ART&FACT PLOVDIV). То е създадено по проекта на община Пловдив „Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“. Приложението е на стойност 200 000 лева и е разработено сътрудничество със софтуерна компания.
Мартин Матев, представител на фирмата-изпълнител на приложението каза, че то засега работи само на български език, но предстои да бъде пуснато и на английски език. Главният герой във виртуалното пространство се казва Фили.
Целта е да се покажат всички туристически обекти на Пловдив в интерактивна среда, с награди.
В големия проект, спечелен преди две години, участват 7 културни институции - Градска художествена галерия, Регионален исторически музей, Регионален археологически музей, Регионален етнографски музей, Регионален природонаучен музей, Народна библиотека "Иван Вазов" и ОИ "Старинен Пловдив". Партньор на община Пловдив е Cross-Cultural Introduction AS от Норвегия. Общата сума на целия проект, заедно с мобилното приложение е 800 000 лева. В културните институти са ремонтирани пространства, а в представянето на експонатите се включват и нови технологии.
Пламен Панов представи и стартирането на новата платформа „Програма Култура“ за електронно подаване на проектни предложения и електронно отчитане на дейностите, които се финансират по Наредбата за реда и условията за финансиране на проекти по Програма „Култура“, част от Календара на културните събития на Община Пловдив. Пловдив има отпуснати 7 млн. лева за културни проекти. Целта е да си повиши прозрачността на средства, които отпускаме по програмите, допълни Панов. Той съобщи, че в рамките на първите три месеца Пловдив става все по-посещаван от туристите. Автор на "Програма Култура на община Пловдив" е Йоханес Артинян. https://culture.plovdiv.bg/
За първите три месеца, в Пловдив са реализирани 136 180 нощувки, от които над 91 000 са от българи и близо 45 000 от чужденци. Това е ръст с 6% ръст спрямо м. г.
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..