Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци. 

Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме!

Така животновъдът от Калофер Тодор Диклиев описа ситуацията с ограничената паша на животни в националните паркове. 

Това е причината за протестите, които животновъдите започват следващата седмица. От 4 юни те ще блокират Подбалканския път на разклона за Калофер по един час дневно. Ще бъде изграден и палатков лагер. 

Причината е много далече назад - почти 25 години назад, обясни Диклиев и проследи развитието на проблема през годините. 

От 5 години животновъдите в Калофер водят дела. 

Не знам кой е толкова силен и ни държи на първа инстанция още. Още в Карлово сме, не сме мръднали оттам, каза фермерът от Калофер. И посочи, че ограниченията явно не се отнасят за силните на деня.

Проблемът с ограничената паша засяга цяла Централна България, включително общините Калофер, Карлово, Павел баня и онези, които са на север от Балкана.

Протестиращите настояват да им бъде разрешено да качат стадата горе в старопланинските пасища. 

Вече половината от годината изтича, а няма издадено нито едно разрешително, подчерта животновъдът.

По думите му, само в Калофер има близо 2 800 - 2 900 говеда и около 5 000 овце.

Животновъдите са сезирали в годините назад всички институции, включително и прокуратурата. Преди две седмици отново са изпратили писма до министерството на земеделието и екоминистерството.

Няма нито дума, ни вопъл, ни стон! Какво ще става, какво няма да става.

Животновъдите имат подкрепа от местната администрация - кметовете на Калофер, Карлово и Павел баня. 

Но държавата бездейства и остава безмълвна. 

Ние нямаме къде да ходим, просто. Ние сме опрени на стената. Ще започнем помалко да стачкуваме, ще видим нататък.

Хвърляйки ръкавица на еколозите, животновъдът каза: Освен природа искаме в България да останат и хора. Защото само с природа не става!

Интервюто на Иванка Петкова с Тодор Диклиев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56