В Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, се объръщаме към духовността, която злободневието често пренебрегва, но без която няма нас и няма утре! Отправяме този поглед към същественото, през поезията на Ботев, завещана ни, за да ни напомня всякога да останем будни!
Срещаме ви с писателя Цветозар Цаков, поетесата Теодора Тотева и представителите на Литературен клуб "Книжни пътешественици" Пловдив - Боряна Кирякова и Виктория Калинова.
"Поезията на Ботев ме кара да се замисля колко малка всъщност, така лъжовно струващата ни се огромна яма между неговото и нашето време. Между свободата и несвободата, физическа, духовна, душевна. Такава, каквато според мен продължаваме да изживяваме в един или друг аспект и до днес. Колко еднакъв е човекът във времето и колко подобни са терзанията на свободния, но вечно неспокоен дух, какъвто е бил Ботев, каквито са и много хора днес, но при съвсем други обстоятелства. Свободата е огромна отговорност и в някакъв смисъл тежест, и винаги, във всяко време е заобградена от хора, и тогава и сега, всячески опитващи се да я затворят в клетка. Да я ограничат, да я омаловажат, да я снижат до някаква изнеженост, дори лигавщина, да я обезсмислят, за да не се налага да бъдат силни. За мен Ботев е от хората, които изпълват със смисъл понятието патриотизъм. Понятие, което в наши дни е поругано, обезсмислено и превърнато във войстващо знаме, вместо да бъде нещо, което ти дава тих подслон!" казва Цветозар Цаков.
Повече чуйте в прикаченото аудио.
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..
Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив. Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.
На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българите. На 2 май през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец. Пловдивският митрополит Николай ще възглави архиерейска света литургия в храм "Св. цар Борис-Михаил" в град..
Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във..
Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели. Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..