Приключиха дейностите по реставрация и възстановяване на авторската мозаечна композиция на големия български творец Трифон Неделчев пред ДКЦ-5 в район "Тракия". Мозаечната композиция е във водната площ пред поликлиниката и е изработена през 1980 г.
В процеса на работата Трифон Неделчев възстанови, както над 40- годишните следи на времето, така и последствията от вандалски прояви, довели до изкъртване със сила и механично усилие на редица мозаечни елементи.
Днес мозаечният шадраван е не само възстановен като произведение на изкуството, но и работещ. Още през миналата година на съоръжението бе монтирано арт осветление, подменена бе системата, помпата, хидроизолацията и дюзите.
Предвижда се поставянето на камери, които да спомогнат за предотвратяване на вандалските прояви.
Припомняме, че през август миналата година, двете големи мозаечни пана върху фасадата на бл. 15 в ж.р. „Тракия“ също бяха реставрирани от Трифон Неделчев, който е автор на паната, създадени през 80-те години на миналия век, в съавторство с Маргарита Томова и Александър Балдев. Неделчев, който живее постоянно в Германия, прие работата с радост, като осигури скъпоструващите материали за своя сметка и се отказа от авторски хонорар в полза на доброто дело.
„Ежегодно в бюджета на община Пловдив чрез отдел „Култура, археология и културно наследство“ се залагат средства за реставрация на монументално изкуство. По това перо бяха реставрирани мозайките на Йоан Левиев в подлеза на Чифте баня, паметника на Захари Стоянов, паметника на Момотаро от Окаяма, „Рибарчето“ и чешмата "Хорцето", намиращи се в Цар Симеоновата градина и други. Община Пловдив ще продължава да полага усилия и грижа за опазване и управление на един правно недобре защитен сегмент на културното наследство в България - фасадното монументално изкуство, създадено през последните 70 години, коментира заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов и призова да не се допускат вандалски прояви.
Двете реставрирани пана, заедно с шадравана, разположен в откритото градско пространство пред ДКЦ V са заведени в баланса на администрацията на район „Тракия“, която занапред ще полага грижи за тяхното поддържане.
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до днес..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов" в..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.
Първата самостоятелна изложба на Габриела Коджабашева наречена „Когато затворя очи“ ще бъде открита в сводестата зала на Балабанова къща. Тя представя свои творби, по които е работила в последните две години. Вдъхновение Габриела черпи от различните епохи в историята на изобразителното изкуство и това проличава в работата ѝ. Габриела..