Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В село Хвойна започва кампанията „Горска класна стая“

| обновено на 04.06.24 в 10:27
2
Снимка: Снимката е илюстративна

Южноцентралното държавно предприятие се включва в кампанията "Горска класна стая" на Изпълнителна агенция по горите, която ще се проведе на територията на повече от 20 държавни горски стопанства в цялата страна.

В нея ще участват представители на шестте Държавни горски предприятия, държавни горски и ловни стопанства, Регионални дирекции по горите, дирекции на Природни паркове, лесозащитни и горски семеконтролни станции.

Проявата "Горска класна стая" е планирана за днес на територията на ДГС "Акад. Николай Хайтов" -с. Хвойна, в района, засегнат от пожара в края на месец август 2023 г. Темата е: "Възстановяването на гората след пожара".  В инициативата ще участват ученици от 10 и 11 клас на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство и туризъм "Никола Вапцаров“ - Чепеларе, преподаватели от професионалната гимназия, а от горските структури-лесоинженери. 

Учениците ще се запознаят за щетите нанесени от пожара, как и с каква техника е овладян, какви мерки са взети за възстановяването на горските масиви.  Ще бъдат показани вече усвоени площи, ще посетят и сечище, в което се работи, за да видят дейностите при експедиране на дървесина. В кампанията "Горска класна стая" са планирани над 40 събития.


Инициативата е част от целогодишната работа с деца на горските структури, а целта е да провокира в учениците интерес към гората и нейното опазване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Директорът на пловдивската пожарна стана пожарникар на годината

Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си  професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия.  Освен горските, в..

публикувано на 17.02.25 в 12:31

Шофьор загина при челен сблъсък между Калековец и Стряма, затвориха движението

Шофьор загина при тежка катастрофа в участъка между Калековец и Стряма, съобщиха от полицията в Пловдив. Сигналът за пътния инцидент е постъпил след 10.30 ч.  По предварителни данни лек автомобил „Нисан“ е навлязъл в лентата за насрещно движение и се е блъснал челно в микробус „Мерцедес“. На място е загинал водачът на колата. В критично състояние е..

публикувано на 17.02.25 в 11:50

Жълт код за обилни валежи в 14 области

Националният институт по метеорология и хидрология обяви за днес жълт код за значителни валежи в 14 области в страната – Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Сливен, Ямбол, Бургас, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна и Шумен. От Агенцията „Пътна инфраструктура“ призоваха шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да..

обновено на 17.02.25 в 09:41

Драгор избира кмета си на балотаж на 23 февруари

Новият кмет на пазарджишкото село Драгор ще бъде избран следващата седмица. Причината е големият брой кандидати, участвали на първия тур вчера – общо петима.  Идната неделя – 23 февруари, се очертава балотаж между Георги Търлев от Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ и Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Избирателната..

публикувано на 17.02.25 в 07:22

Безплатни прегледи за бъбречно здраве в "УМБАЛ –Пловдив“

Безплатни прегледи по повод Световния ден на бъбречното здраве ще се проведат в последните 10 работни дни на февруари 2025 г. в приемния кабинет на Отделението по Нефрология на "УМБАЛ -Пловдив" .  На желаещите ще  бъде извършен профилактичен преглед и ехографско изследване, а при необходимост ще бъдат насочени към допълнителни консултации...

обновено на 17.02.25 в 06:56