Колектгивният трудов договор не само в частта му "Заплати" е трудно изпълним, но той има още други неща, които сякаш останаха "зад кадър" и не са предмет на договаряне, защото не сме пристъпили към реално договаряне.
Депозираните от синдикатите предложения са смайващо завишени и трудноизпълними от всички, заяви пред Радио Пловдив д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници и директор на болницата в Чирпан.
Той посочи, че като говорят за замразяване на доходи и замразяване на заплати, синдикатите веят знамена, плашещи колективите в болниците.
Тотев отбеляза, че заплатата има две величини - основната и прикачените към нея клас прослужено време, извънреден и нощен труд и други начисления, но има и допълнителни възнаграждения, които синдикатите не могат да договорят. Затова те са ядосани и се възмущават, че понякога допълнителните възнаграждения надвишават дори основната заплата.
Това не знам какъв проблем е, при положение, че то влиза в джоба точно на техните работнници и служители, заяви д-р Тотев.
Никога не е имало такава несигурност, каквато е в момента. Работодателите са в ситуация да подписват основна заплата, която работниците и служителите не могат да изработват. Така те си надяват примката на шията!
Лекарят се възмути и от препоръката, дадена от представител на синдикатите, болниците да вземат заеми, за да изплащат заплатите на служителите си.
Д-р Тотев риторично попита как като ръководител на болница ще връща такъв заем, след като общинските и областните болници работят на не високо остойностени пътеки - спрямо миналата година цените на пътеките са се вдигнали със 7 до не повече от 9 %.
Председателят на Сдружението на общинските болници коментира като опасно предложението на БЛС да се върви към корекция надолу в цените на клиничните пътеки.
Тотев обясни, че от 186 болници, които Министерството на здравеопазването наблюдава, само 43 са стигнали параметрите на стария Колективен трудов договор.
Тази манипулация е жестока спрямо харата. Те очакват прилични и достойни възнаграждения. А всъщото време им се внушава, че работодателите дават парите на хора - послушковци!
Тук всички се познаваме и ние много повече си обичаме служителите, отколкото синдикатите.
Синдикатите неистово заблуждават - нито синдикатите, нито работодателите даваме заплати. Работодателите само разпределяме и се стремим да го правим справедливо, подчерта д-р Неделчо Тотев.
Затова работодателите продължават да настояват за анализ, който да покаже по какви причини дадена болница не може да осигури минималното заплащане на медицинския си персонал, заложено в изтеклия колективен трудов договор.
Заплатите в здравеопазването да се определят на пазарен принцип
Интервюто на Емил Костов с д-р Неделчо Тотев е в звуковия файл.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..