Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Чешкият посланик се срещна с ученици и студенти от Пловдив

| обновено на 06.06.24 в 14:18
4
Снимка: Радио Пловдив, Веселина Пеева

България е доверен и важен приятел и партньор на Чешката Република. А най-важното в аспекта на световните събития и в европейски мащаб е да продължим да бъдем като едно семейство, добри приятели и партньори и в ЕС, и в НАТО. Това заяви посланикът на Чешката Република в България Мирослав Томан на среща в ПУ „Паисий Хилендарски“ със студенти и ученици.  Инициатор е Гражданско движение „Будител“, BTL Industries и посолството на Чехия в България.

По думите му, проблемите на хората по света са различни, но в момента има един основен аспект в Европа и в световен мащаб – войната, срещу Украйна, агресивното нападение на Русия срещу нея.

„Това е  война, която в Европа не се е случвала повече от 60 години и е събитие, с което младите хора трябва да се съобразяват. Ето защо ние трябва да сме заедно, да сме обединени, и ако младите хора трябваше да решават, най-вероятно нямаше да има война,“ заяви Мирослав Томан.

В рамките на час и половина той отговаряше на въпроси, зададени от присъстващите в аудитория №6 на Ректората, която бе изпълнена до крайност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Спор за жена е причината за жестокото убийство в Мадан

Жестоко убийство на млад мъж в Мадан бе разкрито за часове. 23-годишният Костадин Кабаджов е издъхнал след тежък побой, а тялото му бе открито в реката.  Осем души са задържани, свързани с убийството на млад мъж снощи в Мадан. 23-годишният Костадин е починал след побой, а мотивът най-вероятно е спор заради момиче и криворазбрана мъжка чест,..

публикувано на 27.11.25 в 16:59

Възстановенo е движението по ремонтиранoто Голямоконарско шосе

Възстановено е нормалното движение на автомобили по ремонтирания участък на Голямоконарско шосе. Трафикът в участъка от Хладилника до отбивката за Царацово не е спиран, откакто започна реконструкцията. Движението за автомобили обаче беше ограничавано от пътни знаци и табели.  Сега този проблем го няма. Единствено за кратко се ограждат участъците, в..

публикувано на 27.11.25 в 14:14

Задържаха мъж в Пловдив, откраднал матраци за 77 000 лева

Разследващи от пловдивската Икономическа полиция разкриха схема за присвояване на чужда собственост в големи размери. Задържан е 42-годишен шофьор на камион, който отклонил стока на водеща фирма за матраци, предназначена за износ в Румъния.   Срещу него е образувано досъдебно производство по сигнал, че на фирмата е нанесена щета за 77 000 лева,..

публикувано на 27.11.25 в 13:59

За втори път кола връхлита аптеката на ъгъла на улиците "Богомил" и "Родопи"

Лека кола влетя в аптека на ъгъла на улиците „Богомил“ и „Родопи“ в Пловдив снощи около 22 часа.  Инцидентът става след като  заради  отнето предимство колата се блъска с такси, отскача от платното и влиза в сградата с цялата си предница. Няма пострадали хора. От полицията съобщиха, че на виновния шофьор е съставен акт за нарушение..

публикувано на 27.11.25 в 12:48

Издирват млада жена, откраднала стоки за 120 лв. от дрогерия

Пловдивската полиция издирва млада жена, заподозряна за кражба на стоки от дрогерия на ул. „Тракия“ 54 а в града. Откраднати са 2 козметични продукта за лице на обща стойност над 12 0лв. При преглед на записите от видеокамерите станало ясно, че млада жена изважда артикулите от опаковките им с етикети за защита от кражба, прибира ги в чантата си..

публикувано на 27.11.25 в 11:22