"Изборите са легитимни. Легитимността като политическо понятие означава, че изборите са направени съгласно закона и съгласно обществените нрави. В унисон с двете, тоест от тази гледна точка всичко е наред в България. Хората са гласували, гласували са тези, които искат. И дотук свършва нормалното и започват парадоксите", каза в програма "Точно днес" политолоът Димитър Аврамов.
Според него първият парадокс е, че направихме за пореден път избори с един изборен закон, при който гласуването е задължително.
"Всички в изборната нощ "ореваха" света, че избирателната активност е ниска при законодателство, което казва, че изборите са задължителни. Тоест всички хора, които не са гласували, значи са нарушили закона. Представете си каква социална, законодателна и политическа реалност създават политическите лидери. След като политическите лидери създават такава реалност защо изборите да са ни интересни?Българската икономика е в добро състояние. Разбира се, има ключови сфери на дейност, в които има много неща за подобряване. Доходите в различните сфери не са толкова високи, колкото хората имат нужда. Но в българската икономика криза няма по всякакви показатели. Животът си върви. Защо да има интерес към изборите, когато има едни скучни политици, които не ни казват нищо смислено. Няма политическо лидерство, което да вдъхновява хората, което да им звучи интересно", обясни политологът.
По думите му в тази ситуация може да говорим за ниско доверие, а когато доверието е ниско към политическата система се получава една обща изнервеност, защото дори и тези, които печелят разбират, че не могат да управляват с ниско доверие.
Той е категоричен, че това е основният проблем от днес нататък - че формално победилата политическа сила печели много убедително спрямо втората, но всъщност всички са загубили избиратели, доверието е по-ниско и с по-ниско доверие се управлява все по-трудно.
Аврамов коментира, че не бива се отхвърля възможността за съставяне на трайно управление на страната.
"Големият проблем е, че няма нищо ново в политическото лидерство. От друга страна партията победител на изборите - ГЕРБ и нейният лидер Борисов очевидно са успяли да съхранят в най-голяма степен доверието на собствените си избиратели. ДПС правят това, което са правили винаги - изпълват до максимум вота на българските граждани от турски произход, добавят и гласове и се опитват да разширяват изборното си присъствие. Въпросът е какво се случва от тук нататък в ДПС, защото ДПС има вече лидер с българско име.Това в нашия свят, изтъкан от предрасъдъци има значение.Тоест ДПС със сигурност трябва да участва в управлението, защото неговият политически актив няма да е доволен. ДПС със сигурност трябва да играе водеща роля във властта, иначе неговият нов лидер ще има проблеми", смята експертът.
Според него в управлението като трета политическа формация ще бъде тази, която ще позволи на ГЕРБ и ДПС да си назначат регулаторите, да не и се чува гласа и да изпълнява, каквото кажат тези две политически сили.
На въпрос как ще коментира изборните резултати на ПП-ДБ Аврамов посочи, че в политиката има лична отгворност и част от лидерите трябва да дадат отговори на избиратели си за неадекватната си политика и предизборна кампания.
Той допълни, че ГЕРБ има ясен мандат да състави правителство и има ясната отговорност да предложат формула.
"Тоест на ГЕРБ хич не им е лесно, ще трябва се съобразявт с ДПС и да намерят още един партньор. Не може да се говори за нови избори", категоричен е политологът.
Според него изходът е да се състави правителство и да се даде шанс то да направи смислени неща.
Той смята, че при ниска степен на доверие, колкото по-малко хора гласуват, толкова повече изключения ще се случват в политика. Влизането на партия "Величие" е изключение, което се дължи на ниската избирателна активност към момента.
" Ако в постмодерна епоха, когато се говори за софтуерна автоматизация, гогато има изкуствен интелект - реален. Ако в тази ситуаци в политическия ни речник се ползват думи като лъч, меч, копие, стрела, величие, значи сме нация, която гледа в миналото. Това не е добре".
Интервюто с Димитър Аврамов е в прикачения звуков файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..