Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Магията на Долнослав“ в Археологическия музей

| обновено на 20.06.24 в 10:19

В Регионалния археологически музей в Пловдив днес ще бъде открита изложба "Магията на Долнослав". Тя се реализира съвместно с информационния портал „Преоткритият Свят на Стара Европа - форум за история и археология“ и музея в Пловдив. Куратор на изложбата е археологът Росица Миткова. Експозицията представя находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, Пловдивско. Те датират от ранния неолит до ранната бронзова епоха (края на VII до началото на III хилядолетие пр.н.е.). Преобладават експонатите от късната каменно-медна епоха (V - ср. IV хилядолетие преди н.е.). Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.

Чрез разнообразни находки от този праисторически обект се представя кръговрата в природата и човешкия живот. Магични и символни са знаците врязани върху съдове, тежести за стан, керамични антропоморфни и зооморфни фигурки или изрисувани по стените на храмовете.

„Очите на богинята“ и нейния знак присъстват осезателно върху създадените преди хилядолетия творби на древните майстори. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав. Акцент са следите от археометалургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина.

Изложбата може да се разгледа до 18 януари 2025 г. Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Росица Миткова.

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С Ваня Николова и "Забравени легенди" по пътищата на доброто

Историкът и журналист от Пазарджик Ваня Николова е готова с втората си книга, която предстои да бъде отпечатана до месец.  В нея, под заглавието “Забравени легенди“ тя e събрала различни материали, свързани не само с интересни места в Пазарджишко, както направи в първата си книга, но пише и за своите впечатления и познания, свързани с..

публикувано на 27.09.24 в 16:56

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

публикувано на 27.09.24 в 13:45

Станимир Видев с изложба в "Червеното пони"

Изложба живопис на Станимир Видев се открива в пловдивската галерия „Червеното пони“ в Стария град.  Авторът е нарекъл експозицията си „Почти абстрактно“.

публикувано на 27.09.24 в 06:27

Пловдив е домакин на "Фасада видео фестивал"

Днес започва 15-ото издание на международния фестивал за късометражно кино и видео арт „Фасада видео фестивал“ , съобщават организаторите от сдружението „Изкуството днес“.  Мястото на прожекциите, по традиция, е в Лапидариума в Стария град на Пловдив. Тази година програмата включва 32 творби от 21 държави. Журито направи своя избор измежду..

публикувано на 27.09.24 в 06:23

Издателство "Хермес" представя библиотека "Седемте хълма"

Довечера от 18,00 часа в зала "Съединение" на Регионален исторически музей - Пловдив ще се състои представянето на библиотека "Седемте хълма" на издателска къща Хермес.  "Поредицата събира историческата памет на Пловдив, за да я съхрани и предаде на идните поколения. Избраните книги са художествена хроника на Града под тепетата, разказ за онзи..

публикувано на 26.09.24 в 07:13