„Политическата логика е България да има редовен кабинет след изборите. Не съм сигурен доколко българският политически процес, е подчинен на политическа логика. Затова ние можем да предполагаме, но политическият елит и партийните лидери са тези, които разполагат. Мисля, че няма сред парламентарно представените партии такива, които да предпочитат да влязат в нов изборен цикъл“, това заяви в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор Страхил Делийски.
Според него нито една партия няма изгода да има отново предсрочни парламентарни избори.
„Никой няма изгода, защото политическите сили са изпратени в парламента, за да произвеждат мнозинства и правителство, и да има управление. Когато това не се случи, усещането е, че няма невинен. Ако не искаме да обезсмислим участието на гражданите в политиката чрез избори, ние трябва да ги осмислим изборите като механизъм, чрез който след това се правят мнозинства и правителства“, каза още Делийски.
Той е категоричен, че има варианти за съставяне на редовен кабинет. Политологът подчерта, че винаги се говори за съставянето на правителство, но е и за политиките, които то трябва да прилага.
„Когато изборите спират да произвеждат нов политически цикъл, или след тях не може да се съзаде правителство, съвсем нормално е гражданите да не намират смисъл в участието си в изборите. Това е базова логика на парламентарната демокрация. Ако тя не бъде следвана, тя ще бъде спре да бъде следвана от гражданите. Важно е да си дадат сметка политическите лидери и да стартират новия политически цикъл“, категоричен беше Страхил Делийски.
Цялото интервю със Страхил Делийски можете да чуете в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...