Няколко са сигналите на старта на 50-то НС. На първо място първата и втората политически сили заявиха, че искат този парламент да продължи да работи, а те се нуждаеха от малка подкрепа - едва 6 гласа не им достигаха. В случая с председателя на НС те я получиха от ИТН, но съвсем друга би била подкрепата в друга ситуация. Това заяви политологът проф. Росен Стоянов в интервю за програма "Точно днес".
Изборът на Рая Назарян за председател на 50-то НС
Той посочи, че сигналът, че се дава живот на 50-ия парламент, е много ясен, както и сигналът, че председателят на НС може да стане служебен премиер след промените в Конституцията. От 2-те най-големи политически сили зависи дали ще успеят да мотивират или отлюспят определени гласове от останалите групи в своя полза, допълни политологът.
"Ако Рая Назарян, като ярка политическа фигура, стане един ден служебен премиер, то това правителство ще си е на ГЕРБ и всякакви спекулации ще бъдат отстранени. Тези промени в Конституцията няма да се докажат като него добро. Виждате как през последните дни Бойко Борисов изважда на преден план дълго очакваните нови лица, залага на доста по-млади хора, което също е добър сигнал", каза проф. Стоянов.
Защо ИТН подкрепи избора на председател на НС?
По думите му, подкрепата на ИТН се обяснява с желанието "да си вдигнеш цената" като важен играч в НС - "на ръба на пропастта, добре, ние сме държавници и ще подкрепим председателя на НС, но не и правителство с мандата на ГЕРБ или ДПС, но искаме третия мандат".
Оставката на Нинова като лидер на БСП
По повод дългоочакваната оставка на Корнелия Нинова, проф. Стоянов коментира: "Стигна се много дълбоко дъно. Трябва да се направят много дълбоки промени в лявото, трябва да се привлекат млади хора, не само да се смени лидерът. По принцип лявото е "млада" идея, романтична идея, те искат повече зелени политики, повече толерантност и либералност".
"В България нещата са малко объркани заради наслоенията от миналото. Тази оставка на Нинова е нещо добро. Предстои да видим дали като във Франция ще успеят да обединят повече хора в по-модерна форма", коментира политологът.
ПП "Величие"
Странното в този политически проект/субект води до това да не можем да ги определим кой е лидерът, те са конспиративно потайни. "Когато техни персони започнат да говорят публично в медиите, да се изказват в парламента, всички ние и най-вече техните избиратели дали тяхното говорене отговаря на заявките или крайно противоположно на това, което са заявили по време на кампанията".
Прогнозата за правителство
Според моето собствено усещане би трябвало да има редовно правителство, с обозрим мандат от поне 1,5 години. Някъде там на хоризонта, на края на 2-тия мандат на президента Радев, може да има сътресения. Дотогава обаче политическите трусове води до спад на избирателна активност и демотивация", завърши политологът.
Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Росен Стоянов е в прикачения файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..