Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За патриарха да разсъждаваме църковно, а не - геополитически

По-малко от десет дни до избора на следващия български Патриарх и след като Светия Синод избра трима претенденти за Патриарх - митрополит Григорий Врачански, митрополит Гавриил Ловчански и митрополит Даниил Видински, какво означава направеният избор и как ще бъде избран  патриархът - събеседник - проф. д-р Павел Павлов - преподавател в Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".

 "Светият Синод даде добър знак в рамките на устава на Българската Църква и на очакванията, като успя да излъчи трима достоизбираеми кандидати за патриарх. За тези, които живеят в литургичния живот на Църквата и във вярата, нещата са много по-ясни и по-разбираеми,докато някои външни наблюдатели или парацърковници в такива времена започват да истеризират. Аз наричам това късна комсомолска истерия, която постепенно като поколение се отлива. Всичко е нормално и за нас бе съвсем очаквано да бъдат избрани тримата. Въпреки многото гласувания, което също е норално за тези, които познават живота на БПЦ и на другите поместни църкви, и знаят, че достигането до "тройката" винаги става след по-продължителни гласувания".   Това заяви проф. Павел Павлов от Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".

Той уточни, че процедурата изисква да гласуват последователно и членовете на Патриаршеския избирателен събор. 

По думите му, много от хората, които разсъждават геополитически, ще останат излъгани.

 "БПЦ  има повече от 1100 години автокефален самостоен живот и то като Патриаршия. В нея съществува традиция, която в много църкви отсъства, тъй като тогава те дори не са съществували. Днешната ни Църква е продължител на Църквата ни от онова време. Светските напъни създават истерия около това, дали трябва да подкрепяме един или друг политически курс. Църквата представлява вечността и Българската църква трябва да продължи тази автокефалност от преди 1100 години и да не застава в някакви лагери".

Проф. Павлов бе категоричен, че ролята на БПЦ е от особена важност за България и за вътрешния живот в България.

 "Ние не участваме в политическите тизбори, но когато има избори, които не зависят от нас, ние започваме да се изказваме, вместо да участваме активно там, където можем да променим нещата, ако участваме активно в църковния живот, ако имаме семейство и т.н."

Той призова около избора на  българския патриарх да не разсъждаваме геополитически, а църковно. 

За отношенията между Църквата и Държавата в контекста на стартиралите мащабни проверки за финансите и имотите на БПЦ, проф. Павлов бе категоричен, че "нещата се напрягат излишно, заради изборите и преминаването от едно патриаршестване към друго, а в закона за вероизповеданията всичко е разписано много ясно и добре".

С внимание, молитва и синовна благодарност православните българи да се грижат за Българската църква, призова проф. Павлов.

"Появиха се някакви хора, които искат да спасяват с истерия и които обикновено не виждаме в църковните общности. Нещата трябва да се решават с повече упование и вяра. Говоря стратегически от гледна точка на Вярата и Църквата, а не - просто геополитически избор"!

Интервюто - звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39
Георги Георгиев

ГЕРБ ще води кампания с адекватни послания

Предизборната кампания трябва да бъде по същество. Ние нямаме предизборна програма, а програма за управление,  която представяме по време на предизборната кампания, заяви в програма "Точно днес" третият в листата на ГЕРБ-СДС за предстоящия парламентарен вот и депутат в 50-то Народно събрание Георги Георгиев.  По думите му още на предишните..

публикувано на 26.09.24 в 11:33