Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Слънчови невести" в Асеновград на Еньовден

Повече от 300 момичета на възраст от 3 до 12 години, облечени в булчински рокли, изпълниха градския парк в Асеновград. Те участваха в единствения по рода си обичай "Калиница". Традиционно празникът се провежда на Еньовден, рождението на Свети Йоан Кръстител, а поверието гласи, че участничките ще имат "леко венчило".

Празникът започна рано сутринта в Етнографската къща на Асеновград, където във вчерашния ден момичетата, желаещи да бъдат калиници, оставиха своя нишан (пръстени, гривни, фиби, диадеми, брошки) в „мълчана“ вода под наровото дърво в двора. „Слънчовите невести“ взеха обратно аксесоарите си и наричаха за щастлив семеен живот и добър съпруг. Те минаха под венец от еньовски билки, за да бъдат здрави и засмени през цялата година.

След това момичетата и родителите им присъстваха на служба в църквата "Св. Николай Чудотворец", където отец Йордан пречисти по-малките деца. Калиничките отдадоха почит и на параклиса "Въведение на Света Богородица", където преди десетилетия е възстановен празникът. Той завърши с шествие по главната улица в града под музикалния съпровод на военния оркестър на Съвместното командване на Специалните сили до Градския парк. Там момичетата получиха грамоти и символичен подарък - ветрило, от общинската администрация. 

Преданието за празника разказва, че когато Филипополис пада под турско робство, Станимака се предава. По същото време в града имало сватба, а булката се казвала Калица, която от гръцки означава "красива". Сватбарите се опитали да прогонят турците, но били хванати и убити, разказа отец Йордан Георгиев – архиерейски наместник за община Асеновград. В тяхна памет след десетилетия гръцкото население създава традиция, която е като възстановка на сватбата. Така решават празникът Въведение на Пресвета Богородица в храма, който се чества на 21 ноември, да бъде отбелязан на 24 юни. Тогава започват да обличат момичета с бели рокли и да ги водят в храма, като смисълът на празника бил да си спомнят за булката Калица, посочи отецът. По думите му още неговият предшественик отец Кирил му е разказвал, че през 50-годишното му служение винаги е имало калиници. През 1985 г., когато започнах да служа, имаше само четири деца, но с годините празникът се съживи и днес дори се прибират от чужбина, за да участват, каза още отец Йордан. 



По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Танцовият спектакъл "Пианото" с премиера в ДК "Борис Христов"

Държавна опера Пловдив представя  премиерата на танцовия спектакъл в две части   „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света..

публикувано на 29.11.24 в 11:28

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

публикувано на 29.11.24 в 11:11

Концерт на Красимира Стоянова и Светлин Русев в Пловдив

„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..

публикувано на 29.11.24 в 07:56

Коледна изложба " Художниците на Гранит"

Коледната изложба " Художниците на Гранит"!  представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва  живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..

публикувано на 29.11.24 в 05:50

Обновяват читалището в Кричим по проект за 5,6 млн. лв.

Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..

публикувано на 28.11.24 в 13:31