Повече от 300 момичета на възраст от 3 до 12 години, облечени в булчински рокли, изпълниха градския парк в Асеновград. Те участваха в единствения по рода си обичай "Калиница". Традиционно празникът се провежда на Еньовден, рождението на Свети Йоан Кръстител, а поверието гласи, че участничките ще имат "леко венчило".
Празникът започна рано сутринта в Етнографската къща на Асеновград, където във вчерашния ден момичетата, желаещи да бъдат калиници, оставиха своя нишан (пръстени, гривни, фиби, диадеми, брошки) в „мълчана“ вода под наровото дърво в двора. „Слънчовите невести“ взеха обратно аксесоарите си и наричаха за щастлив семеен живот и добър съпруг. Те минаха под венец от еньовски билки, за да бъдат здрави и засмени през цялата година.
След това момичетата и родителите им присъстваха на служба в църквата "Св. Николай Чудотворец", където отец Йордан пречисти по-малките деца. Калиничките отдадоха почит и на параклиса "Въведение на Света Богородица", където преди десетилетия е възстановен празникът. Той завърши с шествие по главната улица в града под музикалния съпровод на военния оркестър на Съвместното командване на Специалните сили до Градския парк. Там момичетата получиха грамоти и символичен подарък - ветрило, от общинската администрация.
Преданието за празника разказва, че когато Филипополис пада под турско робство, Станимака се предава. По същото време в града имало сватба, а булката се казвала Калица, която от гръцки означава "красива". Сватбарите се опитали да прогонят турците, но били хванати и убити, разказа отец Йордан Георгиев – архиерейски наместник за община Асеновград. В тяхна памет след десетилетия гръцкото население създава традиция, която е като възстановка на сватбата. Така решават празникът Въведение на Пресвета Богородица в храма, който се чества на 21 ноември, да бъде отбелязан на 24 юни. Тогава започват да обличат момичета с бели рокли и да ги водят в храма, като смисълът на празника бил да си спомнят за булката Калица, посочи отецът. По думите му още неговият предшественик отец Кирил му е разказвал, че през 50-годишното му служение винаги е имало калиници. През 1985 г., когато започнах да служа, имаше само четири деца, но с годините празникът се съживи и днес дори се прибират от чужбина, за да участват, каза още отец Йордан.
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Катрин..
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..
Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..