Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 8 месеца дългът на община Пазарджик намаля с над 21 млн. лв.

Новият кмет Петър Куленски наследил близо 70 млн. лв задължения, повечето просрочени

| обновено на 27.06.24 в 16:38

Община Пазарджик погаси над 21 млн. лева задължения от предишното ръководство, съобщи в профила си във Фесйбук кметът Петър Куленски. 

Финансовата дисциплина през последните 8 месеца е довела до погасяването на 21 409 300 лв. и така са спестени разходи за текущи и бъдещи плащания от над 2 100 000 лв. годишно.

Кметът Куленски отбелязва, че в началото на мандата си е наследил задължения от близо 70 млн. лв., повечето от които просрочени. А дълговете са затрашили рабоатата на общината заради запори, забавени заплати и неплатени осигуровки.  Отклонени са били и част от средствата за образование и социални услуги, имало е трудности с кандидатсването по ключови национални проекти и риск от липса на финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост.

Най-много средства, близо 7 млн.лв., са отделени за изплащане на задълженията към различни доставчици. След това е нарежда сума от над 5 млн. лв. към РИОСВ за неплатени отичсления по Закона за управление на отпадъците. Върнатите отклонени държавни средства, предимно за образование, надвишават 3 милиона лв. Близо толкова са и плащанията по кредити и просрочените по тях вноски.

Финансовото положение на общината обаче остава незавидно със задължения за близо 50 млн. лв.

Ще продължим да работим върху решения, които да гарантират нормалното функциониране, паралелно с продължаване на тенденцията за намаляване на дълговото бреме и недопускане на финансови течове, които парализират способността на Пазарджик да се развие с правилното темпо и в правилните посоки, пише още Куленски.

Изявлението на кмета Куленски идва на фона на провеждащата се днес сесия на Общинския съвет в Пазарджик, на която се разисква актуализация на общинския бюджет.

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С "огнено сърце" украинците в Пловдив почетоха Родината

Десетки п редставители на украинската общност в Пловдив се събраха тази вечер пред катедралния храм „Света Богородица“ , за да отбележат третата година от началото на руската инвазия в Украйна.  За тях и семействата им  24 февруари е трагична датата, тъй като се налага да напуснат домовете и родината си.  Споделят, че руската военна..

публикувано на 24.02.25 в 19:25

Трима леко пострадали на пътя Пещера - Батак

Шофьор и двете му деца са транспортирани за преглед в МБАЛ-Пазарджик след катастрофа на пътя Пещера - Батак. Инцидентът е станал следобед, като вероятно шофьорът е загубил управление и автомобилът се врязал в мантинелата.  По първоначални данни, тримата пострадали са без сериозни травми , информират от МВР в Пазарджик. Мъжът и двете му деца,..

публикувано на 24.02.25 в 17:33

Пловдивската полиция иззе при спецакция дрога и флакони с райски газ

Специализираната полицейска операция срещу разпространението на наркотичи е проведена в периода 20 – 23 февруари от служители на отдел „Криминална полиция“ и тринадесетте полицейски управления на ОДМВР – Пловдив.  В хода й са проверени 159 търговски обекти и питейни заведения и районите на 120 учебни заведения. Проверени са и 93 места, посещавани от..

публикувано на 24.02.25 в 16:53

Почистват канал „Паша арк“ в Пазарджик

Тази седмица започва цялостно почистване на канал „Паша арк“ в Пазарджик, който е замърсен с битови отпадъци и има прораснали храсти и дървета. Решението е взето на среща на областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова с управителя на „Напоителни системи” ЕАД – клон „Тополница” и представители на община Пазарджик.  Срещата е организирана..

публикувано на 24.02.25 в 15:46

ДСБ внася в НС декларация срещу агресията на "Възраждане"

ДСБ внасят утре в Народното събрание проект на решение, с което парламентът да осъди поредицата от агресивни действия от страна на партия “Възраждане” срещу българската институционална система. Атаките кулминираха във вандалската проява срещу представителството на Европейската комисия в събота, на 22 февруари. От ДСБ и от коалиция ПП-ДБ осъждаме..

публикувано на 24.02.25 в 14:36