"Ако сте проследили първите му думи след излизането от Синодалната палата, четвъртият в новата ни история патриарх заяви, че ако някой преди 15 дни му беше казал, че това ще се случи, той нямаше да повярва", каза тя. Богословът припомни, че дълги години са се изтъквали кандидатури на хора, които са застъпвали или пък нападали други кандидатури, а в крайна сметка на финалната права се е явил митрополит, който не е бил спряган допреди седмица-две за патриаршеското було.
"Не мога да кажа дали е възможно обединението на църквата, самият патриарх трябва да го направи", посочи доц. Дамянова. Тя обаче напомни, че все още е рано и първите стъпки на новия патриарх и митрополит на Софийската епархия ще предстои да се видят тази седмица.
Според нея посещението на Константинополския и Вселенски патриарх не може да се счита като знак за разделение.
"Напротив, Вселенският патриарх дойде, това е първото идване на подобен йерарх на интронизация в новата ни българска история и подаде ръка за диалог, даде възможност, подчерта, че БПЦ може да съдейства за диалога между Константинопол и Скопската патриаршия. В този случай може би по някакъв грешен начин би могло да се изтълкува като възможност, наши клирици или миряни да изберат с кого са. Всички сме в БПЦ, в нейното лоно и трябва да съдействаме за това единение дори, когато сме огорчени и по някакъв начин не виждаме посоката, в която би се тръгнало. Мисля, че беше прибързано изявлението на игумен Никанор и той би трябвало малко да изчака, за да видим дали тези позиции, които митрополит Даниил Видински изразяваше, ще бъдат и позицията на патриарх Даниил – нещо, което мисля, че ще ни изненада, тъй като един патриарх не е длъжен да държи отговорност за изявленията на един митрополит", коментира богословът.
Тя сподели, че от спорадичните ѝ наблюдения в личен план сред качествата на новия патриарх са аскетизъм, работливост и непоколебимост да се хвърля да работи наравно с другите. "Мисля, че това би било от полза за желанието му като организатор да събере хората около себе си, да продължи образователната си цел и амбиция, да разшири и задълбочи обучението във вярата в нашите традиции на всички нива на образователната ни система. Всичко това можем да очакваме като продължение в неговата политика като патриарх", заключи доц. Дамянова
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..