В програма "Точно днес" разговор за посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат Александър Тодоров, богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на Софийския университет.
Тодоров смята, че по Божия милост сме получили най-достойния възможен кандидат. "Дядо Даниил прави впечатление на задълбочен духовник, молитвеник, аскет и истински монах, той е човек с твърда вяра и с принципи, на когато трудно ще се повлияе да измени на вярата.", каза адвокат Тодоров. По думите му, като е бил епископ Даниил е наследник на апостолите, които са пратеници на Христос да известяват истината.
"Като митрополит Даниил правилно каза, че война в Украйна съществуваше много преди 2022 г., че там се избиват хора и има граждански конфликт, и той каза истината, че не може едната от страните - Русия или Украйна да бъде напълно оневинена за конфликта там.", смята Тодоров. По думите му трябва като християни да помислим от духовна гледна точка, защо се случи тази война.
Богословът коментира и, че все пак Даниил е духовник и не му е работа да се занимава с политически теми.
По повод на визитата на патриарх Вартоломей: "Той се опитва да печели популярност, но не очакваше, че Даниил ще е новият патриарх. Вартоломей пропагандира своята идея, че Вселенската патриаршия е църква - майка. Православната църква на Украйна е важно да се каже за нея, че тази църква е разколническа общност, защото Томосът за нея от патриарх Вартоломей е издаден без съгласието на останалите патриаршии и извън неговите канонически правомощия, той няма право да се меси в чужди юрисдикции."
Цялото интервю с адвокат Тодоров може да чуете от звуковия файл.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..