Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 7 юли Църквата почита Св. Неделя

| обновено на 07.07.24 в 07:53

Българската православна църква отбелязва деня на Света Неделя и Втората неделя след Петдесетница – на Всички български светии. 

Те били християни от различни народности: едни били от местните племена, обитавали сегашната българска земя още преди идването на славяните и прабългарите, други просто пребивали тук, като войници или пленници, но носели в сърцето си вярата в Иисус Христос и дори пожертвали живота си за нея.

Св. мъченица Неделя е родена в семейство на християни в град Никомидия (днес Измит), Мала Азия, източна столица на римския император Диоклетиан. Родила се в неделния ден, на гръцки наричан Кириаки, т.е. Господен ден, и затова била кръстена така. Когато през XIV век св. патриарх Евтимий съставил житието й, той превел и името й - Неделя.

По време на българските царе Асеневци мощите й били пренесени в Търново, столицата на Второто българско царство, но след падането му под османска власт следите им се губят.

През 1954 г. Св. Синод на Българската православна църква постановява втората неделя след Петдесетница да бъде обявена за ден на всички български светии. Това е една от първите големи инициативи на Българската патриаршия, след нейното възстановяване на 10 май 1953 г.

Патриарх Даниил, който е и софийски митрополит, ще отслужи Св. литургия в катедралния храм "Св. великомъченица Неделя" в София. 

И църквата "Света Неделя" в Пловдив ще отбележи своя храмов празник днес. Архиерейската света литургия ще отслужи пловдивският митрополит Николай от 09:00 часа.  Храмът е построен в началото на XVII в.

Имен ден празнуват Неделя, Недялка, Недялко и др.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Аварии оставят без вода няколко квартала на Пловдив

Пет аварии на водопроводи оставят временно без вода различни райони на Пловдив. Едната от тях е в централната част на града, на ул. “Дондуков-Корсаков” и заради проблема високата зона в района ще остане без вода до 17 ч., съобщават от ВиК. Спукан е магистрален водопровод. До 17 ч. няма да има вода и в Съдийиския квартал, в района на улиците..

публикувано на 26.11.25 в 13:39

Служители на "Бюро по труда" Родопи протестираха за по-високи заплати

В Пловдив служители на Дирекция ‘‘Бюро по труда‘‘ Родопи, което обслужва пет обищини в Пловдивска област,  протестираха в обедната си почивка заради ниското заплащане и неглижирането на проблемите в системата. Средното възнаграждение е 1600 лева бруто, но има служители на трудови договори, които след удръжките взимат под минималната работна..

публикувано на 26.11.25 в 13:36

Елхата на Пазарджик грейва на 5 декември

Светлините на коледната елха в Пазарджик ще бъдат запалени на 5 декември, тогава ще бъде открит и коледният базар "Магията на площада", съобщи кметът на Общината Петър Куленски. Гост в празничната вечер на площад "Константин Величков" ще бъде изпълнителят Любо Киров, а най-малките жители на града ще имат възможност да срещнат Дядо Коледа и Снежанка,..

публикувано на 26.11.25 в 13:33

Пловдив става по-зелен, засадиха още 1000 дръвчета

1000 нови дръвчета са засадени на ключови места в Пловдив. Залесителната акция започна в средата на ноември и обхвана всички шест района на града. Новите дръвета са разположени на ключови места – по булеварди с липсваща растителност, в паркове, по големи улици, по тепетата и на други подходящи локации. Целта е града да стане по-зелен и се..

публикувано на 26.11.25 в 12:09

МВР планира засилено присъствие на Околовръстното шосе

По разпореждане на директора на пловдивската полиция старши комисар Станимир Калоферов на Околовръстното шосе ще има засилено полицейско присъствие, повече брандирани полицейски коли и ще бъдат поставени камери за измерване на скорост.  Реакцията на МВР е след трагичния инцидент, при който живота си изгубиха мъж, жена и 14-годишната им дъщеря, а..

публикувано на 26.11.25 в 10:19